Plakat ze zdjęciem Marka Pijarowskiego. Białe napisy na szarym tle z nazwą wydarzenia.

Jubileusz Marka Pijarowskiego - koncert

2021-06-18 ( piątek )
19:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

Kategoria: Muzyka Seniorzy

Koncert zamykający sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Poznańskiej wypełni muzyka doby romantyzmu. Bohaterem wieczoru będzie Marek Pijarowski, dyrygent-szef Poznańskich Filharmoników, obchodzący w tym roku 50-lecie pracy artystycznej oraz 70. urodziny.  

Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille'a Saint-Saënsa należy do najwybitniejszych dzieł tego gatunku, choć nie jest grywany tak często w filharmoniach, jak koncerty wiolonczelowe Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna czy Josepha Haydna. Saint-Saëns napisał go w 1872 roku dla wybitnego belgijskiego wiolonczelisty Auguste'a Tolbecque'a, który w styczniu 1873 roku prawykonał utwór w Konserwatorium Paryskim. 

Najpopularniejszym dziełem symfonicznym Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego jest jego IV Symfonia A-dur op. 90, zwana Włoską. Gdy ją napisał, miał 24 lata, a w tej muzyce wyraźnie słychać echa jego podróży po Włoszech. Jak w lustrze odbijają się w niej włoskie krajobrazy, kultura i dziedzictwo tego kraju, jego mieszkańcy. W liście do rodziców młody kompozytor pisał o radości, jaka go wtedy przepełniała. Tak powstała niezwykle żywiołowa, tryskająca energią kompozycja.

Wykonawcy:

Tomasz Daroch - wiolonczela
Marek Pijarowski - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Jakub Kasperski - wprowadzenie słowne do koncertu

Program:

  • Camille Saint-Saëns, I Koncert wiolonczelowy a-moll op.33 
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy, IV Symfonia op. 90 Włoska  

Zobacz filharmoniapoznanska.pl/