Nazwa cyklu i zdjęcie organów z Fary.

Sylvain Pluyaut (*1961) - naukę muzyki rozpoczął w rodzinnym kręgu (fortepian, akordeon). W późniejszych latach jego pedagogami byli wybitni wirtuozi francuscy: Michel Chapuis, Pierre Pincemaille i Thierry Escaich. Po ukończeniu studiów jako laureat wyróżnień konserwatoriów w  Troyes, Dijon i Besancon został profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Dijon, a od 2005 roku organistą tytularnym historycznych organów w kościele Riepp-Callinet w Semur-en-Auxois. Jest artystą z wykształcenia i doświadczenia biegłym zarówno w interpretacji jak improwizacji i muzyce kameralnej. Jego styl wykonawczy i improwizatorski łączy przywiązanie zarówno do tradycji jak eksperymentu artystycznego. W latach 2008-12 oraz 2016 był profesorem kameralistyki i improwizacji w cyklu kształcenia rosyjskich organistów liturgicznych w katedrze katolickiej w Moskwie.

Przez wiele lat współpracował z prestiżowymi chórami (Arsys Bourgogne, Maîtrise de la Cathédrale de Dijon, Ensemble Joseph-Samson), solistami (F. Chatoux, T. Caens, du trio Caens-Cazalet-Becquet, Fabienne Conrad) i orkiestrami symfonicznymi (Orchestre National de Lyon, de Lorraine, d'Île de France, de Picardie). Po długim okresie wielorakiej aktywności koncertowej, w wieku 50 lat postanowił ograniczyć swoją działalność do recitali solowych.

W roku 2013 Vincent Berthier de Lioncourt, fundator Centrum  Muzyki Barokowej w Wersalu, powierzył mu zadanie odkrywania dzieł organowych swego słynnego ojca, Jacques Berthier'a. Jego twórczość, prezentowana w serii recitali organowych w  2015 roku w katedrze Notre Dame w Paryżu, została nagrana przez studio Bayard Presse w katedrze w Dijon na wielkich organach o tysiącu barw.

Program koncertu:

Improwizacja w stylu J. S. Bacha na temat pieśni luterańskiej

A. Gervaais Couperin (1759-1826)

Offertoire

Improwizacja w stylu Mozarta

Adagio i Allegro symfoniczne

Charles-Maria Widor (1844-1937)

Andante sostenuto z V Symfonii

Sylvain Pluyaut (1961)

Valse grégorienne (1985)

Jean Philippe Rameau (1685-1764)

Aria z wariacjami (z opery Zoroastro), transkr. Y.Rechsteiner

Maurice Duruflé (1902-1986)

Toccata n/t Veni Creator

_

Kolejne koncerty w ramach cyklu Staromiejskie Koncerty Organowe 2021:

  • 12 sierpnia g. 19:30 Johannes Krahl
  • 19 sierpnia g. 19:30 Karol Gołębiowski
  • 26 sierpnia g. 19:30 Maciej Lewandowicz