Baner wystawy - grafika z wizerunkami naukowczyń.

Wystawa - Naukowczynie.Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu

28.11 – 08.03.2022
16:00

Tej jesieni w Galerii Śluza będzie można spotkać jedenaście niezwykłych kobiet. Ambitnych, odważnych i pracowitych, niebojących się wychodzić poza utarte schematy. Jako jedne z pierwszych robiły kariery uniwersyteckie, przecierając jednocześnie szlaki na uczelniach wyższych dla kolejnych pokoleń kobiet.
Poświęcały się różnym dziedzinom naukowym, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Na różnych etapach swojej kariery związane były z Uniwersytetem Poznańskim, pierwszą poznańską uczelnią wyższą.
Michalina Stefanowska,
Ludwika Dobrzyńska-Rybicka,
Anna Gruszecka,
Helena Gajewska,
Eugenia Piasecka-Zeylandowa, Mieczysława Ruxerówna,
Bożena Stelmachowska,
Lidia Seipelt-Lawęcka,
Zofia Małaczyńska-Suchcitzowa,
Wisława Knapowska
i Helena Szafranówna,- to nazwiska, które warto poznać i zapamiętać.

Wystawa poprzez biografie bohaterek przybliży realia z jakimi musiały się mierzyć kobiety marzące o karierze naukowej na przełomie XIX i XX wieku oraz w 20. leciu międzywojennym. Opowie o stopniowym otwieraniu kolejnych europejskich i polskich uczelni dla studentek, nastawieniu społecznym wobec naukowczyń, szansach i przeszkodach, jakie musiały przezwyciężać. Pokaże też, jak rozwijały się ich kariery na poznańskim uniwersytecie w początkach jego działalności.
Historie i dorobek badaczek sprzed stu lat stać się mogą inspiracją dla współczesnych oraz potwierdzeniem, że uniwersytet jest przestrzenią, którą kobiety mogły i mogą współtworzyć na równych prawach i we wszystkich dziedzinach naukowych. Ufamy, że biografie bohaterek staną się źródłem wielu inspiracji.

Zespół kuratorski:

  • prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska,
  • prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech,
  • Anna Pikuła,
  • Olga Tarczyńska-Polus

Wernisaż 28.11.2021 (niedziela) godz. 16:00.
Wystawa potrwa do 8 marca 2022 roku.
Ekspozycja będzie dostępna również w języku angielskim.
Wstęp na wystawę jest wolny!