Na fioletowym tle nazwa wydarzenia.

Wystawa fotografii Jędrzeja Nowickiego The Scars / Blizny

16.12 – 28.02.2022

Blizny to zapis największego w historii współczesnej Białorusi wolnościowego zrywu. Masowe protesty rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i pozostawiły głębokie ślady w białoruskim społeczeństwie.
Prezydent Aleksandr Łukaszenka, stojący na czele państwa od dwudziestu siedmiu lat, i aparat jego władzy, brutalnie tłumili białoruski opór. W nocy z 9 na 10 sierpnia 2020 roku doszło do gwałtownych protestów przeciwko reżimowi. Wtedy też ogłoszono wstępne wyniki wyborów, według których Łukaszenka miał wygrać je ogromną większością głosów.
Blizny, które pozostały po protestach i reakcji reżimu, są tematem tego projektu. To blizny fizyczne - siniaki, otarcia, złamania. Ale też blizny psychiczne - traumy.
To, co dzieje się teraz w Białorusi, zostawi po sobie głębokie ślady także w tkance społecznej - podział na dwa społeczeństwa już się zarysowuje.
Bohaterami zdjęć są protestujący pobici przez służby porządkowe reżimu, rodziny zamordowanych przez organa bezpieczeństwa, obywatele sprzeciwiający się przemocy i pragnący wolności. Są nimi też nastoletni żołnierze wciągnięci w środek konfliktu.

Jędrzej Nowicki (ur. 1995 w Poznaniu) - fotograf mieszkający w Warszawie. W swoich pracach skupia się na problemach wykluczenia społecznego, praw człowieka, solidarności i niesprawiedliwości społecznej, a także problemach ochrony środowiska. Dobrze znany jest mu region Europy Środkowo-Wschodniej. Fotografuje także na Bliskim Wschodzie.

Opieka merytoryczna nad wystawą: Adrian Wykrota 

Oprawa graficzna: Krzysiek Orłowski / Zinteka

Wstęp wolny.