Na zdjęciu Jarosław Kurski.

Spotkanie z Jarosławem Kurskim, autorem książki "Dziady i dybuki"

2022-12-09 ( piątek )
18:00
Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Nowy cykl spotkań z autorami zatytułowany: Nasze obce. Rozmowy o polskości. To kolejny projekt Teatru Polskiego w Poznaniu, po trwającej kilka lat edycji Nie-boskich narracji, rozmów z pisarkami i pisarzami. Tym razem zapraszamy do dyskusji o zbiorowych lękach i solidarnościach, kłopotach bycia razem oraz o tożsamości.

Pierwszym gościem będzie Jarosław Kurski, autor książki "Dziady i dybuki"

Jarosław Kurski przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu.

Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki - duchy przodków polskich i żydowskich - nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?

Agata Bielik-Robson

Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się - nieprawdopodobnych!). "Dziady i dybuki" potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie.

Marian Turski

Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną.

Jan Grabowski

Jarosław Kurski (ur. 1963) Zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji "Solidarności", podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w "Tygodniku Gdańskim". Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec "wojny na górze" zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego "S" na tle ówczesnych wydarzeń. Od stycznia 1991 r. publicysta "Wyborczej", a od 2006 r. jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.

Wstęp wolny.

opr.sw