granitowy posąg bretońskiego świętego

Justyna Jankowska, Jean-Jacques Philip. Wernisaż: 22.09. (czwartek), g. 18.00.

"Dolina Świętych" to nazwa projektu społecznego realizowanego w Bretanii od 2012 roku, którego celem jest stworzenie na polach w okolicach Carnoët (departament Côtes d'Armor) skupiska tysiąca granitowych posągów przedstawiających postaci bretońskich świętych. Ważące ok. 10 ton i mierzące ok. 4 metrów wysokości posągi są rzeźbione w lokalnym granicie.

"Dolina Świętych" ma utrwalić i popularyzować kulturowe dziedzictwo Bretanii (święci są bohaterami wielu bretońskich legend) oraz ożywić gospodarczo Carnoët, które leży z dala od atrakcji turystycznych. Projekt nie ma charakteru religijnego i nie jest finansowany z pieniędzy publicznych. Wykonanie i instalacja każdego z osiemdziesięciu powstałych dotychczas posągów były finansowane przez podmioty prywatne. Pomysłodawcy przedsięwzięcia nazywają je bretońską Wyspą Wielkanocną.

Poznanianka Justyna Jankowska przez 8 miesięcy (2014/15) pracowała jako wolontariuszka w ramach service civique volontaire w stowarzyszeniu Côtes d'Armor - Warmie et Mazurie w Saint-Brieuc w Bretanii.

Bretończyk Jean-Jacques Philip jest prezesem stowarzyszenia Côtes d'Armor - Warmie et Mazurie w Saint-Brieuc.

Wystawa udostępniona przez Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie

Wystawa czynna do 09.11.2016 od poniedziałku do piątku w g. 10.00 - 17.00.

Wstęp wolny.