a

Wystawa - Skarb w pudełku po żarówkach

16.02 – 03.03.2017
17:00

Skarb w pudełku po żarówkach

Szklane płytki ze zdjęciami - tu i teraz, tam i wtedy

Około 3 lat temu Maciej Koralewski z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury znalazł  w rupieciarni stare, duże pudełko po żarówkach. Miało powędrować na śmietnik. W środku było  300  szklanych, delikatnych płytek - 300 szklanych negatywów fotograficznych. Niektóre podniszczone, niektóre świetnie zachowane. Koralewski pokazał je swoim partnerkom i partnerom z klubu fotograficznego BLENDA, przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Był zachwyt i pytanie, co z tym zrobić? Kto te zdjęcia wykonywał, kiedy, gdzie, komu? Większość to portrety z okresu międzywojennego. Jakże inne  fizjonomie twarzy, inne otoczenie, stroje, zapomniane zawody. Fascynująca tajemnica szklanych płytek. Nigdy nie odkryta do końca. Wybrano 80 najciekawszych ujęć.  Pieczołowicie, metodą naświetleń i odbitek stykowych 1:1 - wywołano. Równolegle  powstał pomysł nowych zdjęć , współczesnych,  inspirowanych tamtymi. Pomysł sfotografowania ludzi ginących zawodów i sytuacji do zapamiętania. Całościowy projekt,  który zakończył się jesienią 2016 niebanalną wystawą w Krotoszynie pod nazwą TU I TERAZ. TAM I WTEDY.  W podświetlonych, białych skrzynkach pokazano   szklane negatywy, tajemnicze szklane płytki.  Dookoła wisiały zdjęcia TAMTE I TE. Stare i współczesne.

Grupa BLENDA działa od 2005 roku. W Krotoszyńskim Ośrodku Kultury ma ciemnię i małe studio fotograficzne. Teraz realizuje dwa projekty -  dotyczące seniorów z pasją i znikających zabytków. Wspólnie z seniorami 60+ fotografują krotoszyńskich seniorów czynu. Zdjęcia pokażą w czerwcu, w Krotoszynie, na ekranach telewizorów na wystawach sklepowych. W drugim projekcie dokumentują zabytki, które bezpowrotnie niszczeją. Pokażą je, także w niebanalny sposób,  jesienią. Bo specjalnością Blendy są nie tylko świetne zdjęcia ale też  starannie obmyślane i wykonane pomysły wystaw. "Galerię bezdomną" realizowali w opuszczonej  świetlicy wojskowej i pustostanach. Zdjęcia z projektu "Siedem grzechów głównych" pokazywali w otwartych metalowych, robotniczych szafkach. "Makabrację" z kolei umieścili w starych, żeliwnych wannach zbieranych po złomowiskach. Swoje wystawy mieli już także we Francji i w Holandii - w miastach partnerskich dla Krotoszyna.

Makwina Faja (Klub Blenda) - /../ Wystawą tą oddajemy hołd pewnemu nieznanemu artyście, który kiedyś, tak jak my dziś, dokumentował chwile, aby zachować je dla potomnych. Dla nas. // Wchodzimy w świat szklanych negatywów znalezionych kiedyś na strychu. Nie wiemy kto jest autorem fotografii, nie wiemy, kogo przedstawiają, ba! Nie wiemy nawet, gdzie zostały wykonane, Wiemy tylko, że ktoś, tam i wtedy, kilka pokoleń przed nami czuł i myślał to samo. Chciał zatrzymać chwile i emocje, Spędziliśmy długie godziny na wydobyciu z kawałków szkła zaklętych w nich obrazów. Długie godziny na poszukiwaniu miejsc, w których mogły być zrobione. Trop prowadzi do krotoszyńskiego szpitala. I tam się urywa. /.../ Wystawą tą oddajemy hołd pewnemu nieznanemu artyście, który kiedyś, tak jak my dziś, dokumentował chwile, aby zachować je dla potomnych. Dla nas.

Autorzy Tu i teraz. Tam i wtedy (Blenda):

  • Malwina Faja,
  • Zuzanna Nadzieja,
  • Maciej Koralewski,
  • Mirosław Kazowski,
  • Witold Gruszka,
  • Paweł Dułaj,
  • Marcin Pawlik.

Kurator : Marcin Pawlik

Wernisaż wystawy 16 lutego, godz. 17.00.

_
oprac.LT

Zaproszenie