Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Koncert inauguracyjny VI Międzynarodowego Festiwalu Fletowego

2024-02-29 ( czwartek )
Akademia Muzyczna, Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1, Poznań

Wystąpią:

  • Patrick Gallois - flet                                                                                                                                                                  
  • Ewa Murawska - flet
  • Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza

Program:

  • Edward Grieg - Peer Gynt op. 46
  • Artur Kroschel - Na wiatr na flet i orkiestrę
  • Carl Reinecke - Koncert fletowy op. 283
  • Albert Franz Doppler - Koncert d-moll na dwa flety

VI Międzynarodowy Festiwal Fletowy odbywa się w ramach projektu "Kultura 3.0. Współczesna rola kultury w budowaniu społeczeństwa zintegrowanego".

Wstęp wolny

_________________

O festiwalu:

Czternaście lat temu, w roku 2010, w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, z inicjatywy poznańskiej flecistki Ewy Murawskiej, zorganizowany został pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Fletowy w formule składającej się z koncertów, wykładów, wystaw oraz lekcji mistrzowskich. W latach 2010-2014 wydarzenie miało charakter cykliczny, odbywało się co roku, a w ramach 5. edycji przyciągnęło do Poznania prawie 1000 flecistów z 14 krajów świata - wykładowców, gości i uczestników. Wśród wykładowców znalazły się polskie i europejskie autorytety fletowe, m.in. Patrick Gallois, Moshe Aron Epstein, Gro Sandvik, Jørn Eivind Schau, Áshildur Haraldsdóttir, Martial Nardeau, Sibel Pensel, Henrik Svitzer, Guðrún Birgisdóttir, Nicola Mazzanti, Barbara Świątek-Żelazna, Antoni Wierzbiński i wiele, wiele innych.

W roku 2024 wydarzenie zostanie zorganizowane po raz szósty, z udziałem - ponownie - prawie 25 artystów z 11 krajów i blisko 300 uczestników. Wśród gości Festiwalu znajdą się m.in. maestro Patrick Gallois, Ulla Millmann, Sibel Pensel, Nicole Molumby, Peter Verhoyen, Jørn Eivind Schau, Barbara Świątek-Żelazna, Edda Silvestri, Antoni Wierzbiński, Ewa Murawska, Ewa Mizerska, Ewelina Zawiślak, Łukasz Zimnik, Maria Gromińska i inni.

Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym w dniu 29 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Auli Nova. Wezmą w nim udział m.in.: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, z gościnnym udziałem pedagogów i studentów z Uniwersytetu Agder w Norwegii. W kolejnych dniach - 1 i 2 marca 2024 odbywać się będą wykłady, lekcje otwarte, panele dyskusyjne, lekcje mistrzowskie, zajęcia praktyczne. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert finałowy - w dniu 2 marca 2024 roku o godz. 17.00, podczas którego wystąpi m.in. orkiestra fletowa złożona z blisko 150 flecistów.

Festiwal jest częścią projektu Kultura 3.0. Współczesna rola kultury w budowaniu społeczeństwa zintegrowanego, który jest finansowany z MF EOG, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Środków Budżetu Państwa.

Plakat