Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry

2013-09-07 ( sobota )
Poznań

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września. Najbliższa edycja jest poświęcona twórczości Aleksandra Fredry.

Narodowe Czytanie dzień A. Fredry: 7.09

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Zainicjował ją w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski. "Czytanie" to zostało nazwane "narodowym", żeby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Jego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. I tak, w zeszłym roku przeczytaliśmy "Pana Tadeusza", w tym będą to m.in. "Zemsta", "Nowy Don Kiszot, czyli 100 szaleństw", "Śluby panieńskie" czy "Pan Jowialski" - znamienite komedie Aleksandra Fredry. Początek o g. 12 w parku A. Mickiewicza.

Oprócz tego odbędzie się także prezentacja wierszy poety oraz koncert "W starym zamczysku na skale" w wykonaniu potomków Aleksandra Fredry: Anny Budzyńskiej, Barbary i Aleksandra Naganowskich. "W starym zamczysku na skale" to też płyta z piosenkami i kołysankami, których autorką (w większości) jest Anna Szeptycka - prawnuczka hrabiego Aleksandra Fredry, kresowianka, która po wojnie osiedliła się w Poznaniu. Piosenki te śpiewała swoim dzieciom i wnukom.

Natomiast o g. 22, kiedy dzieci pójdą już spać, dorośli poznaniacy czym prędzej powinni udać się na taras Biblioteki Raczyńskich (od strony Al. Marcinkowskiego). Tam czeka ich spotkanie z frywolnym Fredro. Jan Nowicki zaprezentuje "Sztukę obłapiania" - poemat pełen świetnego dowcipu, ciętego języka, a także niesamowitych pomysłów!

Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry

7.09

g. 12-14, Akt I - Fredro pod chmurką, park A. Mickiewicza od strony ul. A. Fredry (w programie m.in. prezentacja ulubionych, wybranych fragmentów komedii i wierszy poety w wykonaniu osób znamienitych, komediantów i wszystkich chętnych; koncert "W starym zamczysku na skale" w wykonaniu potomków Aleksandra Fredry: Anny Budzyńskiej, Barbary i Aleksandra Naganowskich); wstęp wolny

g. 22, Akt II - Frywolny Hrabia Fredro, Taras Biblioteki Raczyńskich - od strony Al. Marcinkowskiego (w programie: Jan Nowicki zaprezentuje jeden z poematów: "Sztuka obłapiania"); wstęp tylko dla dorosłych