Masterplan dla Golęcina

Radni Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji RMP zapoznali się na środowym (22.03) posiedzeniu z koncepcją zagospodarowania kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Golęcinie. Główne problemy, które wymagają rozwiązania, to miejsca parkingowe oraz zagospodarowanie wód rzeczki Bogdanki płynącej przez ten teren podziemnym kolektorem.

Ośrodek sportowy POSiR-u na Golęcinie - grafika artykułu
Boisko piłkarskie, jeden z elementów obiektu POSiR na Golęcinie, fot. POSiR

Tzw. masterplan dla Golęcina przedstawił radnym i gościom Adam Kijowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Wyjaśnił, że teren ośrodka sportowego niedawno przeszedł w całości w ręce miasta, a administratorem obiektu są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Na Golęcinie znajduje się kompleks boisk ze sztuczną i naturalną trawą przeznaczonych do gry w piłkę nożną, rugby i futbol amerykański. Jest tam także pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny z trybunami mieszczącymi 3,5 tysiąca widzów. W północnej części obiektu mieści się stadion żużlowy z boiskiem do futbolu amerykańskiego z trybunami dla 10 tysięcy kibiców (6200 krzesełęk+2000 miejsc stojących). POSiR ma na Golęcinie także 12 kortów tenisowych, w tym kilka krytych oraz obiekt noclegowy i salę konferencyjną.

Miasto przygotowuje się do opracowania planu zagospodarowania tej części miasta. Jednak zanim mpzp powstanie, przygotowano "master plan" dla ośrodka POSiR-u, obiektu cennego zarówno ze względu na funkcje sportowo-rekreacyjne, jak i przyrodnicze (zadrzewienie, obszary zielone). Masterplan zostanie przedstawiony do oceny mieszkańcom w konsultacjach społecznych, a później rozpoczną się także prace nad miejscowym planem. Prezentacja masterplanu na posiedzeniu KPPiR była jednym z elementów prezentacji zamierzeń dotyczących tego obiektu.

Teren jest przeznaczony do uprawiania sportu i rekreacji i tak zostanie. Powstała kilka lat temu (2016) koncepcja społeczna zakładała odtworzenie (i wydobycie na powierzchnię) koryta rzeki Bogdanki, która biegnie w tym miejscu pod ziemią, w kolektorze. MPU zaproponowała inne rozwiązanie, zakładające stworzenie systemu małych, połączonych ze sobą zbiorników retencyjnych wokół boiska piłkarskiego. Odtworzenie koryta Bogdanki jest przez urbanistów oceniane jako trudne, gdyż rzeczka musiałaby biec w głębokim korycie (3-4 metry) i mieć szerokość co najmniej 4,5 metra, ze skarpami. Jej "odkopanie" oznaczałoby także likwidację części obiektów sportowych, które już zbudowano np. rzutni lekkoatletycznej. Społecznicy, w tym przedstawiciele sołackich rad osiedli, chcą odtworzenia koryta Bogdanki, by - chociaż na tym odcinku - wyglądała ona "jak dawniej". Wg deklaracji MPU, kwestia przebiegu i "wyglądu" Bogdanki nie jest jeszcze przesądzona i będzie przedmiotem dalszych konsultacji społecznych i prac projektowych.

Drugim, jak się wydaje trudniejszym, problemem związanym z ośrodkiem sportowym na Golęcina są kwestie parkingowe. Obecnie, w czasie dużych imprez sportowych, okoliczne ulice są zastawiane samochodami, a trawniki rozjeżdżane. Zdarzają się także niebezpieczne sytuacje drogowe np. od strony ul. Niestachowskiej. Dlatego MPU proponuje utworzenie dwóch-trzech dużych parkingów, ale położonych nie obok, a w większej odległości od ośrodka sportowego.

Jeden z nich ma się mieścić przy ul. Wojska Polskiego, drugi, znacznie większy, wzdłuż torów kolejowych przy ul. Podolańskiej. Zdaniem MPU można tam wyznaczyć nawet 640 miejsc postojowych, Stamtąd należałoby jednak przejść około 1500 metrów, by dojść do obiektów POSiR. Wjazd na teren ośrodka ma być dopuszczalny tylko dla autobusów (np. wiozących zawodników) i samochodów uprzywilejowanych, tzn. obsługi technicznej, karetek pogotowia czy straży pożarnej. Dzięki rezygnacji z parkingu wewnątrz obiektu, możliwe byłoby wygospodarowanie miejsca na stworzenie nowego obiektu - np. toru wrotkarskiego lub rolkowego.

Dyskusja nad masterplanem dla Golęcina będzie kontynuowana. Miejska Pracownia Urbanistyczna zapowiedziała, że w najbliższym czasie opublikuje plan na swojej stronie internetowej.

opr. szym