Fotoplastykon

Bieżąca wystawa:

Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim

2.10.2023 r. - 31.01.2024 r.

Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i odkrywców. Był pierwszym Polakiem, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. Lata młodości spędził w Wielkopolsce, Warszawie i Krakowie. W 1834 roku wyruszył w samodzielną podróż dookoła świata. Pierwszy etap - z Liverpoolu do Nowego Jorku pokonał żaglowcem, a trwało to... 45 dni!

Strzelecki odwiedził wszystkie ówcześnie znane kontynenty (Antarktydę odkryto dopiero w 1895 roku). Zajęło mu to ponad dziewięć lat. Podczas wypraw badawczych poruszał się przeważnie pieszo. W samej tylko Australii przemierzył, z dwudziestokilogramowym plecakiem na barkach ponad 11 000 km!

Podczas badań odkrył m.in. złoża miedzi w Kanadzie, złoża węgla na Tasmanii, a także złoto w Australii. Zdobył i opisał najwyższy szczyt Australii - Górę Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Był człowiekiem o rozległych zainteresowaniach naukowych. Podczas wypraw prowadził badania z zakresu geologii, mineralogii, kartografii, wulkanologii, meteorologii, a nawet etnografii czy paleontologii.

Dał się też poznać jako człowiek wielkiego serca. Podczas klęski głodu w Irlandii w latach 1845-1849 pospieszył jako ochotnik na pomoc ofiarom. Szacuje się, że dzięki jego pracy i zaangażowaniu przy koordynacji pomocy humanitarnej udało się uratować ponad 200 000 irlandzkich dzieci.

Paweł Edmund Strzelecki zmarł w Londynie 6 października 1873 roku i tam został pochowany. W 1997 roku, w 200. rocznicę urodzin, jego prochy zostały przeniesione i złożone w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

W 2023 roku przypada 150. rocznica śmierci podróżnika, a wystawa prezentowana w Fotoplastykonie Poznańskim wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Szymon Wieczorek

------------------------------

Fotoplastykon Poznański (wejście przez Centrum Informacji Kulturalnej, ul. F. Ratajczaka 44)

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota: 10.00 - 17.00
  • niedziela: nieczynne

Ceny biletów:

  • normalny: 6 zł
  • ulgowy: 3 zł
  • rodzinny: 12 zł
  • grupowy (od 10 osób): 25 zł
  • Honorujemy Kartę OK Poznań, Kartę Dużej Rodziny oraz Poznańską Kartę Turystyczną

Załączniki


Wywiady z cyklu "Świat w 3D"

Cykl wywiadów z osobami związanymi z Fotoplastykonem Poznańskim - miłośnikami fotografii i stereofotografii w szczególności, zabytkowych urządzeń i starych mechanizmów.

Antoni Rut I Antoni Rut Artysta, fotograf, malarz, kurator wystaw, w latach 1982-2005 prowadził Galerię Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu
Tomasz Zabór Tomasz Zabór Stolarz z 40-letnim doświadczeniem w zawodzie, dokonał renowacji Fotoplastykonu po nabyciu go przez Wydawnictwo Miejskie Posnania
Georgi Gruew Georgi Gruew Pierwszy kurator wystaw w Fotoplastykonie Poznańskim działającym przy Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu
Tomasz Bielawski Tomasz Bielawski Członek Polskiego Klubu Stereofotografii i Międzynarodowego Towarzystwa Stereoskopowego oraz największy kolekcjoner stereofotografii w Polsce
Borys Wasiuk Borys Wasiuk Współzałożyciel Polskiego Klubu Stereoskopowego, dokonuje renowacji archiwalnych zdjęć i przeróbek zdjęć 2D na 3D