EWA MIELCAREK

EWA MIELCAREK

Ewa Mielcarek, z domu Deierling, urodziła się 5 listopada 1926 roku w Poznaniu, jako najstarsza córka małżonków Ewy z Błotnickich i Jana Deierlinga. Ojciec był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego, znanym kupcem, właścicielem jednej z największych hurtowni i sklepu detalicznego artykułów żelaznych w zachodniej Polsce. Mówiono o nim, że był twórcą polskiego rynku metalowego w okresie międzywojennym. W 1938 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej.

Podczas II wojny światowej rodzina Deierlingów straciła cały majątek, stąd też córka Ewa musiała zacząć pracować już jako czternastoletnia dziewczynka.

Zaraz po wojnie, w latach 1947-49 działała jako współwłaścicielka odzyskanego sklepu z artykułami żelaznymi Jana Deierlinga przy ulicy Szkolnej, utraconego ponownie w rezultacie "bitwy o handel", mającej na celu ograniczenie i wyeliminowanie sektora prywatnego w powojennej Polsce w latach 1946-1949.

W roku 1950 ukończyła studia ekonomiczne na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W 1948 roku poślubiła Edwarda Mielcarka, obecnie jest wdową. Z małżeństwa tego urodziły się trzy córki, które założyły własne rodziny. Dzisiaj Ewa Mielcarek cieszy się siedmiorgiem wnuków oraz czworgiem prawnucząt.

Poza obowiązkami rodzinnymi, związana była z aktywnością na polu społeczno-kulturalnym.

Przez 22 lata, w latach 1956-1978, prowadziła działalność w Komitetach Rodzicielskich szkoły podstawowej i liceum, związaną z akcjami opiekuńczymi, charytatywnymi oraz krajoznawczo-poznawczymi dla dzieci i młodzieży.

W 1993 roku została współzałożycielką, a obecnie jest przewodniczącą Fundacji Ochrony Zabytków Wielkopolski. W ramach działalności Fundacji, uczestniczyła w naradach dotyczących spraw kultury i urbanistyki, kampaniach prasowych oraz działaniach wydawniczych. W ramach Fundacji i na jej koszt, opublikowano książkę Zygmunta Dolczewskiego, członka Fundacji, pod tytułem "Tajemnice Zamku Królewskiego w Poznaniu między prawdą a domysłem" oraz "Renesans według Warczygłowy", w formie wydawnictwa ze zorganizowanej w Ratuszu Poznańskim wystawy prac Zygmunta Warczygłowy.

sieci społecznościowe