ALOJZY ANDRZEJ ŁUCZAK

ALOJZY ANDRZEJ ŁUCZAK

Urodził się 12 czerwca 1930 roku w Poznaniu, zmarł 29 kwietnia 2011 roku, także w Poznaniu. Studiował w Akademii Ekonomicznej, gdzie obronił pracę magisterską w roku 1956. Był powszechnie znany w polskim świecie muzycznym jako założyciel i długoletni prezes młodzieżowego ruchu miłośników muzyki "Pro Sinfonika". Od roku 1968 w cyklach zajęć muzycznych uczestniczyło ponad 300 tysięcy młodych ludzi. Co roku wraz z początkiem września rozpoczynał się w Poznaniu kolejny sezon muzyczny przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Koncertów było rocznie zazwyczaj ponad 200. Jak trudno przyciągnąć do dobrej muzyki dzieci i młodzież, wie każdy nauczyciel muzyki, każdy rodzic, a nawet każdy niezwiązany z nią obserwator codzienności. Łuczak robić to chciał i umiał. Jak napisano w nekrologu po jego śmierci: "Gdy inni wołali: dajcie dzieciom muzykę, on wiedział, jak tego dokonać i dokonał". Działalność "Pro Sinfoniki" nie ograniczała się do słuchania muzyki, choćby było to nawet "słuchanie ze zrozumieniem". Dużo o niej dyskutowano, tworzono komentarze, niekiedy też muzykowano. Prezes Prezesów (tak nazywali go wychowankowie) był zwolennikiem pracy ciągłej, mozolnej, bez efekciarskich porywów i krótkotrwałych wzlotów. Swoją wiedzą, zapałem, umiejętnościami budował przez dziesiątki lat w muzykalnym, jak mówią, Poznaniu wielką grupę melomanów. Rodzice przywozili do auli UAM częstokroć kilkuletnie dzieci, które po pewnym czasie same uczęszczały na spotkanie, by w końcu przyprowadzić tam swoje pociechy. Łuczak wiedział, że tylko edukacja muzyczna, z którą jest coraz gorzej w szkołach, może uwrażliwić kolejne pokolenia Polaków. Upowszechniał ten typ działalności edukacyjnej także w czasie konferencji poza Polską w Tunezji, Australii, Szwajcarii, Kanadzie. Oprócz pracy w "Pro Sinfonice" był dyrektorem Poznańskiej Estrady i Filharmonii Poznańskiej (1967-73). Od 1973 do 1981 roku pracował jako dyrektor w Poznańskich Zakładach Graficznych, kierował też Studium Kultury Współczesnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Współtworzył i przewodniczył Wielkopolskiemu Towarzystwu Kulturalnemu. Z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji organizował Festiwale Jednego Kompozytora. Był redaktorem wydawnictw "Pro Sinfonika" i "Nurt". Napisał kilkaset artykułów, esejów, recenzji, omówień i ponad 20 książek, z których najbardziej znane to: "Głodny", "Jeszcze będziesz mi orłem", "Unieść się z muzyką", "Nie znajdziesz mnie szukając tylko w niebie". Poza muzyką i literaturą interesował się przyrodą.

Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m.in.: Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1974); Dziecięcym Orderem Uśmiechu (1976); Medalem Wojewody Wielkopolskiego "Ad Perpetuam rei Memoriam" (1993); Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2000); "Złotym Hipolitem" Towarzystwa im. H. Cegielskiego (2005); Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008)

Wielkie zasługi położone w tworzeniu i prowadzeniu "Pro Sinfoniki", "pokazywanie" tysiącom dzieci muzyki, wprowadzanie ich w wysoką kulturę sprawiły, że Rada Miasta Poznania na sesji LVI przyznała Alojzemu Andrzejowi Łuczakowi tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania w dniu 9 czerwca 2009 roku.

sieci społecznościowe