Centrum Szyfrów Enigma Wydarzeniem Historycznym Roku 2021

Poznańska atrakcja turystyczna zwyciężyła w głosowaniu internautów na Wydarzenie Historyczne Roku 2021 organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

Statuetka: rzeźba otwartej książki - grafika artykułu
Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Centrum Szyfrów Enigma, zarządzane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa, zostało otwarte we wrześniu 2021 r. Jest wspólnym projektem Miasta Poznań i Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Centrum Szyfrów Enigma pokazuje, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się właśnie w Poznaniu, a za złamanie kodu odpowiadają genialni polscy matematycy - Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski. CSE Nawiązuje do istoty Enigmy - tajemnicy szyfrowania, kodowania. Podkreśla potęgę umysłu, wagę matematyki i informatyki, także we współczesnym świecie akcentując tym samym szczególny charakter Centrum Szyfrów Enigma.

W konkursie nagrodzone zostały także Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za wystawę "Miasto-Moda-Maszyna" w kategorii "Wystawa" a w kategorii "Edukacja" - Gmina Miasto Rzeszów za projekt "Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich".

Dodatkowo nagrodę specjalną uhonorowano Związek Polaków w Kazachstanie za film "Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty".

sieci społecznościowe