Sekrety Poznania

Stolica Wielkopolski skrywa wiele tajemnic. Aby poznać niektóre z nich, warto śledzić profil Miasta na Facebooku. Tam co weekend pojawiać się będą niezwykłe historie związane z Poznaniem. Cykl rozpoczęła ciekawostka związana z poznańską kopią "Piety" Michała Anioła, która posłużyła do... rekonstrukcji oryginału.

Na zdjęciu rzeźba przedstawiająca Matkę Boską trzymającą na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. - grafika artykułu
Sekrety Poznania

Odwiedzając park Wilsona warto zajrzeć do pobliskiego kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Znajduje się tam jedna z najwierniejszych odwzorowań znanego na całym świecie dzieła Michała Anioła. Chodzi o "Pietę", czyli przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Ta zachwycająca kopia została wykonana ponad 100 lat temu we Włoszech z marmuru diamentowego.

Oryginalna rzeźba znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie, gdzie stała bezpiecznie przez blisko 500 lat, aż do 21 maja 1972 r., kiedy to została uszkodzona przez Laszlo Totha, Australijczyka, którego sąd uznał za niepoczytalnego. Sprawca uderzył "Pietę" kilkadziesiąt razy młotkiem. Naruszył prawe ramię Madonny aż do łokcia, złamał jej nos i uszkodził twarz.

Aby odrestaurować rzeźbę, korzystano z odlewów i zaczęto szukać kopii, która najwierniej oddawałaby każdy, nawet najmniejszy detal oryginału. To właśnie poznańskie odwzorowanie, zostało uznane za to, które pomoże w rekonstrukcji uszkodzonego dzieła.

Więcej tego typu ciekawostek można znaleźć na Facebooku Miasta Poznania w każdy wakacyjny weekend. W najbliższy dowiemy się, co ma wspólnego stolica Wielkopolski z popularnym napojem gazowanym. 

POST

JZ

sieci społecznościowe