W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce mural na drodze

"Drogal" - jak mówią o nim jego twórcy - został namalowany na Wartostradzie przy moście św. Rocha. Przedstawia ogromna linijkę, która mierzy charakterystyczne elementy każdego z 42. osiedli stolicy Wielkopolski. Inauguracja muralu odbyła się w sobotę 25 czerwca - drugiego dnia Fyrtle Festiwalu, w ramach którego do 3 lipca na mieszkańców i turystów czekają atrakcje związanych z poznańską tożsamością lokalną. 

Na zdjęciu odcinek Wartostrady z "drogalem" - muralem na drodze - grafika artykułu
Każde z poznańskich osiedli ma swoją specyfikę, którą warto zgłębić

- Poznań to nie tylko centrum, ale wszystkie 42 osiedla. Każde z nich jest unikatowe. Pragniemy, by mieszkańcy poznawali swoje małe ojczyzny i byli dumni z tego, że mieszkając i pracując na swoich fyrtlach, tworzą wyjątkowe wspólnoty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Oglądając pierwszy w Polsce mural na drodze można dowiedzieć się m.in. tego, jaką głębokość ma Jezioro Kierskie, ile wynosi średnica Areny na Łazarzu czy jak długi jest wóz strażacki OSP na Krzesinach. Linijka kończy się na 128. metrze - tyle ma bowiem wieża RTV na Piątkowie. 

Pomysł na stworzenie drogalu powstał podczas współpracy Studio Kreatywnego UMP oraz Zespołu Smart City (przedstawiciele Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa). 

Ilustracje przygotował poznański kolektyw Ilu Nas Jest, a wykonawcą "drogalu" jest Grupa Mur All. Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, mural na drodze zostanie w stolicy Wielkopolski na dłużej, stanie się nową miejską atrakcją pod nazwą "Miara Poznania".

- Fyrtle Festiwal promuje nie tylko lokalność, ale i współpracę. Wydarzenia realizowane są przez Miasto Poznań wraz z partnerami, w tym m.in. Estradą Poznańską, Poznańskim Centrum Dziedzictwa, Wartą Poznań, Malta Festival Poznań, Domem Kultury "Stokrotka", Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Centrami Inicjatyw Lokalnych oraz Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" - zaznacza Cezary Tyliński, współtwórca Fyrtle Festiwalu, kierownik Studia Kreatywnego UMP. 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: fyrtle.pl/festiwal. Część wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu można także śledzić na Facebooku: Koncertowy start lata nad Wartą - KontenerART i Ogród Szeląg, Wartostrada łączy fyrtle * otwarcie drogalu, Święto Fyrtli * Śródka, Wilda, Kwiatowe.

JZ/ OD

sieci społecznościowe