plakat

Weekend Otwartych Ogrodów

2019-06-08 ( sobota ) – 2019-06-09 ( niedziela )
Poznań i okolice

Trzecia odsłona Weekend Otwartych Ogrodów - Poznań. To pierwsza edycja, która wykracza poza granice Poznania. Będzie można wejść do wybranych, prywatnych ogrodów, obejrzeć rabaty i nasadzenia, a także porozmawiać z właścicielami o ich pasji. W sumie będzie można obejrzeć prawie 1000 zielonych zakątków. W trzeciej edycji, po raz pierwszy, udział wezmą ogrody społeczne oraz zielone podwórka, enklawy tworzone przez mieszkańców poznańskich kamienic i wspólnot mieszkaniowych, skupione w projekcie zainicjowanym w 2019 roku przez Fundacja Fractal pod nazwą "Zielony Fyrtel". Będą warsztaty, porady projektantów zieleni i niespodzianki.

Otwarcie Weekendu Otwartych Ogrodów w  sobotę, 8 czerwca, o godz. 10.00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Mielżyńskiego 21. Po otwarciu, warsztatach i koncercie będzie na spacer do Starego ZOO na ul. Zwierzyniecką 19 , gdzie na strudzonych gości od godz. 12.00 będzie czekała specjalnie na tą okazję przygotowana przez Kutno Miasto Róż różana lemoniada, która powstaje w Kutnowskim Domu Kultury.  O godz. 12:00 otwarta zostanie wyjątkowa w skali miasta Poznania kolekcja polskich odmian róż. Kolekcja ta jest efektem kilkudziesięcioletniej pracy polskich hodowców: S. Żyły, B. Wituszyńskiego, J.L Grąbczewskiego, A. Choduna, J. Zielińskiego. Przy tej okazji wielkopolscy szkółkarze będą udzielać porad dotyczących uprawy róż. Rozwiążą też wszelkie rozterki i niepowodzenia związane z uprawą tych wyjątkowych kwiatów. Autografy rozdawać będzie jedyna w Polsce, prawdopodobnie też na świecie, Królowa Róż.

W ramach wydarzenia, w niedzielę, 9 czerwca, odbędzie się spacer ze specjalistą po parku Sołackim - "Rozpoznawanie owadów i roślin miododajnych w Poznaniu". Prowadzący: Mateusz Kęsy ze Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju. Zbiórka: przystanek autobusowy "Nad Wierzbakiem",  godz. 9 - 10.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Weekendu Otwartych Ogrodów są bezpłatne.

Szczegółowy program Weekendu Otwartych Ogrodów