ZBUNTOWANY MEKSYK PODCZAS NOCY NEOLIBERALNEJ. STAN WYJĄTKOWY I NEOZAPATYZM
Wykład i rozmowa z Luisem Martínezem Andrade
Prowadzenie i tłumaczenie: dr Magdalena Krysińska-Kałużna
"1994 rok to znacząca data dla Ameryki Łacińskiej, ponieważ w najbardziej odległej części Meksyku zbuntowała się grupa Indian w kominiarkach. Rzucając wyzwanie rządowi, Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN) sprzeciwiła się Układowi o Wolnym Handlu podpisanym przez Meksyk, Kanadę i USA. Poprzez swojego rzecznika, podkomendanta Marcosa, EZLN słała iskry nadziei dla świata, który pogrążony był w neoliberalnej nocy. W ciągu już prawie dwóch dekad powstania zapatystowskiego, scenografia w regionie latynoamerykańskim (rządy z tendencjami "progresywnymi") i w kraju (powrót do władzy Partii Rewolucyjno Instytucjonalnej, militaryzacja kraju, wojna narkotykowa, wzrost biedy etc.) zmieniła się, co rodzi chęć przyjrzenia się ruchowi zapatystowskiemu i jego walce w nowym milenium." Luis Martínez Andrade
Luis Martínez Andrade - socjolog meksykański, laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Eseistycznym Myśleć pod Prąd (Hawana 2009).
Doktorant w paryskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych (EHESS). Autor książki Ameryka Łacińska. Religia bez odkupienia, Książka i Prasa - Le Monde diplomatique, Warszawa, 2012.
wydarzenie na facebooku