p

Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27.12.2015
10:15 20:00

W niedzielę 27 grudnia 2015 roku w stolicy Wielkopolski odbędą się centralne uroczystości poświęcone 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W godzinach porannych w hołdzie powstańcom zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15. tradycyjnie w asyście harcerzy złożone zostaną kwiaty i zapalony znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania.

O godz. 11.00 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował ksiądz biskup Grzegorz Balcerek.

W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Pełny program obchodów

Przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia, w godz. 10.00 - 18.00, odbywać się będą pokazy grup odtwórstwa historycznego, projekcje filmów dokumentalnych o tematyce Powstania Wielkopolskiego. O godz. 17.00 - wydarzenie finałowe - inscenizacja walk powstańczych z udziałem: Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman", Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" i Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K.Nadal można też zwiedzać wystawę plenerową: Powstanie Wielkopolskie. Droga Wielkopolan do Niepodległości. Wystawa prezentowana jest do końca roku na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim, wstęp na nią jest bezpłatny.

Jednocześnie analogiczna wystawa będzie prezentowana już od 24 grudnia 2015 roku przez miesiąc przed oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości na Starym Rynku 3.

Zobacz www.poznan.pl/powstanie