Na zdjęciu jedna z prac prezentowanych na wystawie.

Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение - wystawa Kirilla Diomcheva

2023-12-01 ( piątek ) – 2023-12-17 ( niedziela )
Galeria Miejska Arsenał, ul. Szyperska 2/6-8

Kirill Diomchev - pseudonim d-143, malarz, rzeźbiarz i performer pochodzący z Witebska w Białorusi.

Kirill Diomchev postawił przed sobą i sztuką następujące zadanie: jak w XXI wieku, 100 lat później, odnowić dziedzictwo witebskiej awangardy, Malewicza i suprematyzmu? Według artysty konieczne jest wyjście poza ramy. To wyzwolenie: dzieło nie jest już ograniczone do płaszczyzny, do trójwymiarowej formy rzeźby, samo życie stanie się sztuką, sam artysta dziełem sztuki. Diomchev dąży do uwolnienia sztuki od materialności, tak aby poruszała się wraz z życiem. Realizując to, zwraca uwagę na sam proces twórczy i na wszystkie nasze działania, które są ważniejsze niż jakiekolwiek ukończone dzieło.

W ten sposób Diomchev, podobnie jak Malewicz 100 lat temu, rozwija nowy kierunek w sztuce i tworzy nową ludową awangardę: NEVIDIVISM. Nevidivism (od rosyjskiego słowa невидимый -niewidzialny) zakłada, że sztuka jest niewidzialna, gdyż nie odnajduje się jej już w przedmiotach, a w samym procesie twórczym. Dlatego Diomchev na swojej pierwszej wystawie w Polsce chce tworzyć i rzeźbić na oczach odbiorców i odbiorczyń, którzy również będą mogli w tym uczestniczyć.

Artysta buduje teraz dom, mrowisko, używając gipsu i śmieci. Dom w trakcie wystawy dzień po dniu będzie coraz większy, tak że nie da się już go przenieść i trzeba będzie go zniszczyć. A śmieci to wszystko, co wyrzucamy, wszystko, czego my i społeczeństwo już nie chcemy widzieć. A może coś, co chcielibyśmy zabrać ze sobą, kiedy się przeprowadzamy, ale nie możemy...

Więcej informacji

opr.sw