Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Sofiane Saidi & Mazalda - koncert w ramach festiwalu Ethno Port

2019-06-14 ( piątek )
20:30
Scena na Trawie, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Sofiane Saidi & Mazalda - Prince of Raï 2.0 (Algieria)

Rai to fascynujący muzyczny język, który narodził się w północno-zachodniej Algierii. Jego początki sięgają pieśni zendanis, stanowiących kiedyś ważny element tożsamości biednych pracowników fabryk i portów nadmorskiego miasta Oran. Zendanis stały się dla nich lekarstwem na krzywdy wyrządzane przez kolonialną administrację, przeludnienie i przestępczość.
Rai zabrało tradycyjne pieśni na spotkania z jazzem i europejską muzyką taneczną lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, a niedługo później z muzyką dyskotekową, która zamieniła flety gaspa na syntezatory, a bębny darbuka na beat maszyny. Spotkania te miały często miejsce nie w Afryce, a w diasporze algierskiej we Francji, gdzie rai zdobyło ogromną popularność.
Sofiane Saidi, nazywany "księciem rai 2.0", prezentuje własną definicję tego gatunku, której siłą napędową są analogowe syntezatory, lutnia saz, instrumenty dęte i oczywiście przejmujący śpiew. Zachowując stylistykę Maghrebu, Saidi eksperymentuje z funkiem, jazzem i muzyką elektroniczną, czego efektem jest porywająca i ambitna muzyka zapraszająca publiczność do tańca.

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: