Imieniny ulicy Święty Marcin
Tradycyjne obchody Imienin Ulicy Święty Marcin w tym roku przybiorą inną formę. Zamiast nich, odbędzie się celebracja Dni Świętomarcińskich. Ich głównym, tegorocznym hasłem jest "Czyń dobro". Cykl wydarzeń rozpoczynający się 11 listopada będzie miał miejsce w kilku lokalizacjach w centrum Poznania. Zaliczyć do nich można między innymi plac Kolegiacki, Park Chopina i Centrum Kultury Zamek. Wśród licznych atrakcji nie zabraknie Kiermaszu Świętomarcińskiego, koncertów, obecności aktywistów oraz towarzyszących wydarzeń performatywnych.
Centrum Kultury Zamek podkreśla, że decyzja o zmianie charakteru tegorocznego święta jest jednorazowa i wynika z wyjątkowych okoliczności, zaistniałych w naszym mieście w ostatnich miesiącach. Głównym czynnikiem do przeniesienia obchodów święta do kilku lokalizacji jest obecność licznych remontów w przestrzeni miejskiej. Utrudniają one zarówno organizację wydarzeń o tak dużej skali, jak i dotarcie do ich lokalizacji przez mieszkańców i osoby odwiedzające Poznań. Niemniej, w przyszłym roku wydarzenie ma powrócić w znanej nam od lat formie.
Organizator święta, Centrum Kultury Zamek, jest dziś gospodarzem dawnej rezydencji cesarskiej. Od 1994 roku Zamek - nawiązując do starej tradycji ulicznych zabaw i festynów, którym patronowali rozmaici święci: opiekunowie miast, ulic i cechów - wyprawiał ulicy Święty Marcin imieniny. Momentem kulminacyjnym Imienin był zawsze świętomarciński korowód.
Niestety, ale przedtem pandemia Covid-19, a obecnie liczne remonty, wymusiły zmianę dotychczasowych zwyczajów świętowania imienin ulicy Święty Marcin. Zazwyczaj, 11 listopada zaczynał się od sumy odpustowej, odprawianej w kościele pw. św. Marcina. Stamtąd wyruszał barwny pochód z naszym Patronem na czele. Święty w stroju rzymskiego legionisty przemierzał konno całą ulicę Święty Marcin na plac przed Zamkiem. Tam z rąk prezydenta otrzymywał klucz do bram miasta.
Moment ten był sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy. Świętowaniu towarzyszyły wystawy w Zamku, koncerty, filmy i spektakle. Przed Zamkiem każdego roku ustawiona była scena, na której występowali artyści, muzycy i aktorzy. Ważnym elementem tego dnia był też udział w kiermaszu, gdzie można było skosztować słynnych rogali i świętomarcińskiego wina. Zabawę kończył pokaz fajerwerków, rozświetlających niebo nad Poznaniem.