grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bezpieczeństwo: raport za 2015 r.

Komenda Miejska Policji przedstawiła radnym raport na temat stanu bezpieczeństwa w Poznaniu za ubiegły rok.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Ze statystykami dotyczącymi przestępczości w Poznaniu zapoznali się radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz z Komisji Samorządowej. Wyniki szczegółowo omów komendant miejski Policji w Poznaniu Roman Kuster, a w zakresie ruchu drogowego szef poznańskiej drogówki Józef Klimczewski.

Ogólna liczba popełnionych przestępstw w porównaniu z rokiem 2014 spadła z 13394 do 12431. Spadek przestępczości odnotowano na terenie wszystkich komisariatów dzielnicowych.

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie przestępstw również było ich mniej z wyjątkiem uszkodzenia mienia.

Popełniono 5,7 tys. kradzieży (wzrost liczby zdarzeń jedynie na Wildzie). Sporo kradzieży ma miejsce w centrach handlowych, w lokalach i dotyczy rzeczy osobistych (torebka, portfel).

Jeśli chodzi o kradzieże samochodów - ich liczba spadła z 882 do 722. Warto podkreślić, że jeszcze na kilkanaście lat temu w Poznaniu kradziono rocznie nawet 4000 aut.

Włamań do samochodów, mieszkań i innych lokali popełniono 1,7, mnie o 200 mniej. Nieznaczny wzrost statystyk w tej kategorii wystąpił na Nowym Mieście i Komisariacie Północ (Winogrady i Piątkowo).

Przestępstw rozbójniczych popełnia się w Poznaniu rocznie średnio ok. 250. Duży wzrost tych czynów miał miejsce na terenie Komisariatu Północ. Działała tam grupa rozbójnicza, którą policji na szczęście udało się rozbić. Bójek i pobić notuje się rocznie ok. 120. Działań powodujących uszczerbek na zdrowiu zanotowano 338 (o kilkanaście mniej niż w 2014 r.)

Uszkodzenia mienia to jedyna kategoria, w której zdarzeń było więcej niż rok wcześniej - z 1664 do 1727. Najczęściej dotyczyło to samochodów

Ogólna wykrywalność przestępstw kształtuje się na poziomie 52%. Trzeba jednak pamiętać, że sprawy nierozwiązane kontynuowane są w kolejnym roku.

Spośród zdarzeń drogowych więcej było kolizji, mniej wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych. W 2015 r. na poznańskich drogach zginęło 14 osób, w tym 8 pieszych (nie było ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów). Rannych zostało 329 osób. Do najbardziej "wypadkowych" ulic należą: Głogowska, Hetmańska, Bukowska, Grunwaldzka, Dąbrowskiego, Krzywoustego, Zamenhofa, Bałtycka, Jana Pawła II.

(mat)