Komunikaty

pagina

Rada Miasta Poznania

Pominąłeś menu

menu

Dystans? To zależy od Ciebie

6 maja po raz piąty wystartuje ogólnoświatowy charytatywny bieg Wings for Life. Odbędzie się on w ponad 30 miastach na całym świecie, a jednym z nich jest Poznań.

Wing for Life, Poznań 2017, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Wing for Life, Poznań 2017, fot. materiały organizatorów

Myśl o stworzeniu biegu, który poruszy cały świat, zrodziła się kilka lat temu w głowie Anity Gerhardter, dyrektor zarządzającej fundacji charytatywnej Wings For Life. To międzynarodowa organizacja non profit, której nadrzędnym celem jest znalezienie sposobu na leczenie przerwanego rdzenia kręgowego. Chęć niesienia pomocy innym przyczyniła się do organizacji biegu na taką skalę.

Dzięki wsparciu firmy Red Bull, która pokrywa koszty administracyjne związane z działaniem fundacji oraz koszty organizacji wydarzenia, pomysł został wcielony w życie. Środki zebrane z opłat startowych pochodzących od biegaczy przeznaczone są na realizację projektów badawczych i testów klinicznych nad urazami rdzenia kręgowego.

Od czterech lat setki tysięcy biegaczy oraz osób poruszających się na wózkach, chcących przyczynić się do wypracowania metody leczenia urazów rdzenia kręgowego i pomóc spełnić marzenia wielu ludzi o odzyskaniu sprawności, staje na starcie biegu Wings for Life w różnych miejscowościach świata.

Bieg inny niż wszystkie

Wings for Life World Run jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój charytatywny charakter. Wyróżnia go też coś więcej niż jednoczesny start zawodników w kilkudziesięciu miejscach na kuli ziemskiej. Najbardziej charakterystyczną cechą biegu jest "ruchoma meta", czyli samochód pościgowy, który wyrusza na trasę pół godziny po starcie. Auto wraz z pokonywaną odległością stale zwiększa swoją prędkość. Uczestnik, który zostanie minięty, kończy swój udział w biegu.

Wings for Life to idealna okazja, by zacząć swoją przygodę z bieganiem. Przede wszystkim dlatego, że nie zmierza się do odległego celu. Przebiega się taki dystans, jaki jest się w stanie przebiec, a wynik schodzi na dalszy plan, ponieważ najważniejsza jest satysfakcja z niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Dzięki takiej formule do biegu zapisują się zawodnicy o bardzo różnym profilu. Wśród nich są tacy, dla których celem jest pokonanie 5 km, ale i ci, którzy chcą pokonać znacznie dłuższy dystans.

Miliony kilometrów, miliony euro

Oczywiście, jak w każdej rywalizacji sportowej, wyłonieni zostają zwycięzcy. Globalnymi Mistrzami biegu Wings for Life zostają ostatnia dogoniona kobieta i ostatni minięty mężczyzna. Na przestrzeni poprzednich czterech edycji na rzecz fundacji zebrano ponad 20 mln euro, a w biegu wystartowało prawie 0,5 mln biegaczy, pokonując łącznie dystans 4,2 mln km.

Nowa trasa i ścigający Małysz

Biorący udział w tegorocznej poznańskiej części biegu wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie będzie mieścić się również miasteczko biegacza. Trasa biegu dalej wiedzie ulicami: Głogowską, Śniadeckich, Grunwaldzką, Roosevelta, Święty Marcin, al. Niepodległości, Solną i Wyszyńskiego. Przy rondzie Śródka umieszczony zostanie pierwszy punkt żywieniowy. Każdy następny punkt biegnący napotkają w regularnych pięciokilometrowych odstępach.

Zawodnicy będą opuszczać Poznań ul. Gnieźnieńską, zmierzając w kierunku Bogucina. Dalsza część trasy również została zmodyfikowana. W Kobylnicy trasa skieruje się w stronę Tuczna i poprowadzi biegnących przez: Kiszkowo, Sławno, Komorowo, Lednogórę, Kocanowo i Pobiedziska, by ostatecznie wrócić do Kobylnicy. Długość całej trasy wynosi 88,4 km.

Kolejną atrakcją będzie specjalnie zaprojektowana koszulka przedstawiająca mapę stolicy Wielkopolski. Dodatkową nowością ma być samochód, który będzie pełnił rolę "ruchomej mety" - w 5. edycji to Jaguar E‑PACE. Niezmienny zostanie natomiast kierowca, bo podobnie jak w poprzednich edycjach za kółkiem samochodu pościgowego zasiądzie Adam Małysz.

Pokonał chorobę i niepełnosprawność

Rok temu w Poznaniu najlepsi okazali się: Joasia Zakrzewski, reprezentująca Wielką Brytanię, którą samochód minął po 52,26 km biegu, oraz Tomasz Walerowicz, który zdołał pokonać dystans 85,14 km.

W Globalnym rankingu zwyciężył startujący w Dubaju Szwed Aron Anderson, pokonując aż 92,14 km. Dystans przemierzył na wózku inwalidzkim. Anderson w dzieciństwie zachorował na raka, wiele wycierpiał, choroba bardzo go wyniszczyła. Dzięki determinacji i pracy pozostał aktywny fizycznie, a zwycięstwo w Wings for Life nie jest jego jedynym imponującym osiągnięciem. Z kolei najlepszą ubiegłoroczną biegaczką została Polka Dominika Stelmach, która w Chile przebiegła 68,21 km.

W ubiegłym roku w poznańskiej edycji wystartowało 6 tys. uczestników. Wynik ten niewątpliwie zostanie pobity w tegorocznym biegu, gdyż przeniesienie miasteczka na teren MTP spowodowało zwiększenie limitu uczestników aż do 8 tys. Początek biegu w Poznaniu w niedzielę 6 maja o g. 13.

Globalni zwycięzcy Wings for Life World Run:

  • 2014 - Ketema Lemawork (Etiopia) - 78,58 km; Elise Selvikvåg Molvik (Norwegia) - 54,79 km
  • 2015 - Ketema Lemawork (Etiopia) - 79,90 km; Yuuko Watanabe (Japonia) - 56,33 km
  • 2016 - Giorgio Calcaterra (Włochy) - 88,44 km; Kaori Yoshida (Japonia) - 65,71 km
  • 2017 - Aron Anderson (Szwecja) - 92,14 km; Dominika Stelmach (Polska) - 68,21 km

Janusz Krenc

Do góry