Integracja międzypokoleniowa

Działania na rzecz seniorów i dla młodzieży, ale także inicjatywy skierowane wspólnie do obu pokoleń. Taki był temat spotkania na posiedzeniu Komisji Rodziny.

Jedno ze spotkań MRM, MRS oraz przedstawicieli jednostek miejskiej, od lewej Małgorzata Witek, przewodnicząca MRM i Zdzisław Szkutnik, przewodniczący MRS - grafika artykułu
Jedno ze spotkań MRM, MRS oraz przedstawicieli jednostek miejskiej, od lewej Małgorzata Witek, przewodnicząca MRM i Zdzisław Szkutnik, przewodniczący MRS

Współpracę międzypokoleniową zakłada to m.in. polityka senioralna miasta. Ten kierunek jest realizowane poprzez wspólne spotkania i warsztaty organizowane w klubach seniora, domach pomocy społecznej, przez organizacje pozarządowe, w Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, w miejskich instytucjach kultury, sportu, podczas innych wydarzeń organizowanych przez miasto jak np. Poznańskie Dni Rodziny. Współpracę podjęły również Miejska Rada Seniorów i Młodzieżowa Rada Miasta Poznania.

Wzajemne wspieranie się starszych i młodych

Przykładów konkretnych projektów sprzyjających integracji starszego i młodego pokolenia można wymienić sporo. W Centrum Inicjatyw Senioralnych prowadzone są bezpłatne konsultacje z zakresu nowych technologii. Młody wolontariusz pomaga seniorowi w opanowaniu obsługi tabletu, smartfona, a przy tym nawiązywane są znajomości i wspólne relacje. Jest też inicjatywa "stolik zarezerwowany" - skierowana do samotnych seniorów, którzy nie mają z kim zjeść posiłku. Senior z młodą osobą idą razem do restauracji na obiad, to sposób na pokonywanie samotności, której ludzie starsi często doświadczają. Praktykowany jest też wspólny wolontariat młodych i starszych.

Z wielu działań realizowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych warto wspomnieć o programie "Korki w Centrum" - bezpłatnych korepetycjach prowadzonych wspólnie przez nauczycieli młodych oraz emerytowanych służących swoim doświadczeniem zawodowym.

Wspólne spotkania, zajęcia, warsztaty międzypokoleniowe przewidziane są także w mającym powstać przy POSUM - Poznańskim Centrum Medycyny Senioralnej. Będzie to ośrodek w skład, którego wejdą poradnie geriatryczne, rehabilitacyjne, paliatywne, leczenia stresu poupadkowego, miejsca pobytu czasowego, aby wesprzeć rodzinę opiekującą osobami starszymi, które nie są samodzielne. Centrum ma nosić imię ks. prof. Józefa Tischnera.

Wspomniana już współpraca Miejskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rada Miasta zaowocuje m.in. już na początku czerwca wielką paradą międzypokoleniową.

Młodzi uczą się miasta i mają wiele pomysłów

Działalności samej Młodzieżowej Rady komisja poświęciła więcej uwagi zapoznając się z prezentacją jej działalności, przedstawioną przez przewodnicząca MRM Małgorzatę Witek i sekretarz Rady Beatę Szeszułę. MRM liczy 34 radnych (czyli tyle ile będzie miała "dorosła" rada po najbliższych wyborach). Każda poznańska szkoła średnia ma prawo zgłosić przedstawiciela do MRM. Działalność Młodzieżowej Rady to, podobnie jak w przypadku "dorosłej" sesje i spotkania robocze, konsultacje, dyskusje, zapytania, opinie, patronaty honorowe.

Organizowane są też wyjazdy do Sejmu, wizyty w urzędach rządowych, praktyczne szkolenia o tym jak na przykład napisać pierwsze cv, comiesięczne spotkania z przedstawicielami władz miasta, w których uczestniczyli m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak i wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Dla młodych ważne jest w tym przypadku przełamywanie stereotypów w postrzeganiu urzędników.

Poznańska MRM współpracuje z innymi młodzieżowymi radami z kraju, odbywają się wspólne spotkania, także międzynarodowe - z młodzieżową radą z Gruzji. Zorganizowano również Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich. Powstaje Porozumienie Młodzieżowych Rad Wielkopolski. Z inicjatywy MRM Poznań w budżecie miasta powstanie Fundusz Samorządów Uczniowskich w kwocie 15 tys. na dofinansowanie inicjatyw samorządów szkolnych. Przedstawiciele MRM w zasiadają w zespole ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, czy zespole ds. funkcjonowania Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Młodzi wskazują na potrzebę powołania w mieście pełnomocnika - osoby, która będzie spajać działania na rzecz młodzieży. Chcieliby także, aby powstawały młodzieżowe rady osiedli. Dotychczas taka rada działa tylko na Jeżycach.

Małgorzata Witek i Beata Szeszuła podkreślały, że działalność w Młodzieżowej Rady to zdobywanie doświadczenia połączone z przygodą, poznawaniem nowych ludzi. Młodzi mają własną stronę internetową (mrm.poznan.pl), są aktywni w mediach społecznościowych, z każdego spotkania publikują pamiątkowe selfie.

Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, Iwona Matuszczak-Szulc podkreśla, że miasto chce wykorzystać potencjał i aktywność młodych mieszkańców, komunikować się z nimi, stworzyć dla nich ofertę, realizować wspólnie projekty. Z kolei wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania, Karolina Fabiś-Szulc przypomina, że MRM współpracuje przy powstawaniu polityki młodzieżowej miasta.

Mateusz Malinowski



© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018