Kosmonauci zostają

Nie ulegną zmiany nazwy ulic na Osiedlu Nowe Winogrady Wschód, upamiętniające tragicznie zmarłych, radzieckich kosmonautów.

Znaczek poczty ZSRR upamiętniający tragicznie zmarłych kosmonautów - grafika artykułu
Znaczek poczty ZSRR upamiętniający tragicznie zmarłych kosmonautów

 "W związku z pojawiającymi się materiałami prasowymi dotyczącymi zmian nazw ulic w ramach ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej informuję, że nazwy Wiktora Pacajewa, Georgija Dobrowolskiego i Aleksandra Wołkowa znajdujące się w Poznaniu, zgodnie z opinią IPN-u, nie podlegają obowiązkowi zmiany." - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ulice położone w pobliżu ulicy Lechickiej, zostały nazwane na cześć trzech radzieckich kosmonautów, którzy zginęli podczas lotu kosmicznego 29 czerwca 1971 roku. Wiktor Pacajew, Gieorgij Dobrowolski, Władisław Wołkow stanowili załogę Sojuz 11, która pracowała na pokładzie załogowej stacji orbitalnej Salut 1. Podczas powrotu statku na Ziemię doszło do rozszczelnienia kabiny, w efekcie czego zginęła cała załoga.

oprac. mat.