Łazarskie doświadczenia kulturalne
A dzieje się sporo za sprawą oddolnych inicjatyw mieszkańców Łazarz, którzy postanowili tchnąć w swoją dzielnicę nowego kulturalnego ducha. Od grudnia 2014 r. rozwija się współpraca między Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Otwartą Strefą Kultury Łazarz. OSK łączy kilka podmiotów aktywnych kulturalnie w dzielnicy (galerie, Generator Malta, Teatr Post Factum, Kolektyw Kąpielisko), Ważnym partnerem we współpracy jest też Rada Osiedla Św. Łazarz. - Nie nadajemy tonu tym działaniom, ale staramy się wspierać partnerów społecznych, na przykład poprzez program najmu preferencyjnego lokali będących w ZKZL - mówi Natalia Madajczyk z Biura Koordynacji.
Kolejną inicjatywą była Grupa Programowa Inkubator Kultury PIREUS - społeczny organ doradczy. W jego skład wchodzą społecznicy, radni osiedlowi, przedstawiciel Urzędu Miasta. Nazwa pochodzi od dawnej restauracji mieszczącej się przy ul. Głogowskiej 35. Opuszczony lokal zaadaptowano właśnie na potrzeby związane z działalnością mającą ożywić kulturalnie ten obszar miasta. PIREUS rozpoczął nowe życie w listopadzie 2015 r. Na działania odbywające się w lokalu ogłoszono konkurs. Decyzję o wyborze należy do Grupy Programowej. Pierwsze działania w PIREUSIE już się odbywają. Są to warsztaty, spotkania grup międzynarodowych. Biura Koordynacji wspólnie z ZKZL wypracowało propozycje 16 lokali do takiego najmu. W najbliższej przyszłości planowane jest wzbogacenie ofert PIREUS i otwarcie lokalu na inne inicjatywy realizowane na przykład poprzez małe granty. W dalszej perspektywie ma zostać stworzona długofalowa strategia działania, drugi etap remontu i wyposażenia lokalu, stworzenie strony internetowej.
Na działania kulturalne na Łazarzu Wydział Kultury przekazał w ubiegłym roku ok. 1 mln zł, w tym na OSK Łararz, przeznaczenie kina Olimpia na przestrzeń artystyczną.
(mat)
Odwiedź także
Zobacz również
Pierwszy tramwaj z Bonn już przystosowany
Ulice i chodniki na Osiedlu Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
Jak zarządzać zabytkowymi fortami?