Modernistyczna architektura MTP od kuchni

Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na spacer.

Goście zwiedzający XXX Międzynarodowe Targi Poznańskie, czerwiec 1961, fot. Janusz Korpal, właściciel: MTP, zdjęcie na portali cyryl.poznan.pl - grafika artykułu
Goście zwiedzający XXX Międzynarodowe Targi Poznańskie, czerwiec 1961, fot. Janusz Korpal, właściciel: MTP, zdjęcie na portali cyryl.poznan.pl

"Kuchnia nowych pomysłów -modernistyczna architektura MTP" pod takim tytułem odbędzie się spacer w ramach tegorocznej edycji Dni Architektury. Po kompleksie targowym oprowadzać będzie Tomasz Mikszo - archiwista MTP oraz prof. Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Piotr Marciniak.

Przez wiele powojennych lat Międzynarodowe Targi Poznańskie były synonimem nowoczesności i otwarcia na świat. W trudnej rzeczywistości PRL aspirowały do rangi wielkiej międzynarodowej imprezy, widocznej nie tylko z perspektywy Europy Wschodniej. Chociaż podstawowe znaczenie MTP ograniczało się do wymiany handlowej i w części do funkcji propagandowej, to targi były również swoistym poligonem doświadczalnym nowych technik i technologii budowania oraz przenikania się idei i prezentacji nowości architektonicznych. 

Wydarzenie odbędzie się 28 października (sobota), w godz. 12-14. Obowiązują zapisy. Chętnych proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: tydzienzarchitektura@gmail.com. Tytuł wiadomości: MTP. O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie jest bezpłatne, współfinansowane ze środków Miasta Poznania. Wsparcie: Międzynarodowe Targi Poznańskie , Aliplast, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Baumit.

oprac. red.