Przyszłość układu komunikacyjnego na Ostrowie Tumskim

Radny Andrzej Rataj otrzymał odpowiedź na swoją interpelację w sprawie rozwiązań komunikacyjnych, w tym dojazdu do planowanego osiedla mieszkaniowego w północnej części Ostrowa Tumskiego.

Ostrów Tumski z lotu ptaka, fot. Janusz Korpal (2000 rok), źródło: Miejski Konserwator Zabytków / cyryl.poznan.pl - grafika artykułu
Ostrów Tumski z lotu ptaka, fot. Janusz Korpal (2000 rok), źródło: Miejski Konserwator Zabytków / cyryl.poznan.pl

W najbliższych latach w północnej części Ostrowa Tumskiego może zostać zbudowane nowe osiedle mieszkaniowe. Według przekazywanych informacji może tam powstać nawet około tysiąca mieszkań i około tysiąca miejsc postojowych w halach garażowych zlokalizowanych w budynkach w nowej inwestycji. Oznacza to, że w tym miejscu może zamieszkać około trzech tysięcy osób. Dla tego osiedla niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniego dojazdu dla ponad tysiąca pojazdów mieszkańców i wielu pojazdów dla codziennej obsługi.

Obecny dojazd do planowanego osiedla mieszkaniowego na Ostrowie Tumskim są niewystarczające - podkreśla radny Andrzej Rataj. Od wschodu, czyli od Zawad, dojazd możliwy jest przez ulicę Świętego Wincentego i wąski most na Cybinie, o niewielkiej przepustowości. Od południa, czyli od południowej części Ostrowa Tumskiego z istniejącymi mostami, dojazd możliwy jest przez wąską ulicę Panny Marii, również o niewielkiej przepustowości. Od północy i od zachodu dojazd nie jest obecnie możliwy ze względu na brak mostów - wylicza radny w interpelacji.

Rataj wskazuje, że od wielu lat rozważane jest utworzenie brakującego północnego odcinka pierwszej ramy komunikacyjnej. Miałby on przebiegać w rejonie alei Armii Poznań i torów kolejowych, następnie nową przeprawą mostową przez Wartę, po czym przez Ostrów Tumski w rejonie ulicy Świętego Wincentego, a następnie nową przeprawą mostową przez Cybinę i dalej ulicą Świętego Wincentego aż do skrzyżowania z ulicami: Hlonda, Podwale i Zawady. W ostatnim czasie przedstawione zostały założenia koncepcyjne do tej wielkiej inwestycji komunikacyjnej, z deklarowanymi zjazdem na Ostrowie Tumskim (w północnej części). Zdaniem radnego realizacja tej inwestycji nie jest obecnie pewna, przede wszystkim ze względów na ogromne koszty. Jeśli zatem nowe osiedle powstanie, to niezbędne będzie zapewnienie konkretnej, odpowiedniej i realnej obsługi komunikacyjnej już na etapie planowania inwestycji mieszkaniowej - potdkreśla Andrzej Rataj.

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Mariusz Wiśniewski przypomina, że Tereny tzw. Małej Wyspy na Ostrowie Tumskim objęte są opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Rejon Ostrowa Tumskiego" w Poznaniu część północna A, który dopiero określi obsługę komunikacyjną oraz zagospodarowanie przedmiotowego terenu. Obecnie Miasto prowadzi rozmowy z właścicielem terenu, dotyczące docelowego zagospodarowania Małej Wyspy oraz zapewnienia jej poprawnej i bezpiecznej obsługi komunikacyjnej. Inwestor zabudowy planowanej na przedmiotowym terenie w ramach prowadzonej inwestycji - własnym kosztem i staraniem - będzie zobowiązany do:
- przebudowy/rozbudowy istniejących obiektów mostowych (jeden drogowy nad rzeką Cybiną, jeden kolejowy nad rzeką Cybiną i jeden kolejowy nad Kanałem Ulgi), której zakres wynika z ekspertyzy technicznej (opracowanej na zlecenie poprzedniego właściciela terenu - Veolia);
- przebudowy/rozbudowy ul. Św. Wincentego, na odcinku od skrzyżowania z ul. ks. Zdzisława Bernata do zjazdu na teren objęty nowym zagospodarowaniem, w zakresie jezdni oraz budowy chodnika po północnej stronie ulicy i drogi dla rowerów;
- przebudowy ul. Panny Marii pod wiaduktem kolejowym do połączenia z terenem objętym nowym zagospodarowaniem;
- budowy nowej kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Wartę i ul. Szelągowską na wysokości ul. Za Cytadelą.

Wiceprezydent podkreśla, że w przypadku konieczności rozszerzenia zakresu budowy/przebudowy/rozbudowy układu drogowego oraz mostowego, koniecznego dla obsługi komunikacyjnej terenów północnej części Ostrowa Tumskiego, rozwiązania zamienne będą obciążały Inwestora.

Mariusz Wiśniewski informuje również, że Zarząd Dróg Miejskich uzgodnił projekt koncepcyjny budowy ul. Św. Wincentego od terenów dawnej EC1 "Garbary" do ul. Hlonda wraz z budową mostów nad kanałem Ulgi i nad Cybiną Ponadto obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące zapisów umowy partycypacyjnej, do której podpisania zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych zobowiązany jest Inwestor.

oprac. red.