Eksponat ze starożytnego Egiptu

Tylko do piątku 29 marca włącznie na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu całkowicie darmowo podziwiać można mumię ludzką wypożyczoną na Wodną 27 z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Eksponat ze starożytnego Egiptu - grafika artykułu
Eksponat ze starożytnego Egiptu

Mumia została przywieziona z Egiptu do Hildesheim pod Hanoverem na początku XX wieku przez Wilhelma Pelizaeusa, kupca i hiszpańskiego konsula w Egipcie. Ten wielki entuzjasta starożytności podczas pobytu w Egipcie stworzył bogatą kolekcję obiektów, którą w 1907 r. przekazał rodzinnemu miastu Hildesheim. W 1911 r. umieszczono ją w specjalnie w tym celu założonym Pelizaeus-Museum (obecnie Roemer- und Pelizaeus-Museum Hildesheim). Życzeniem Wilhelma Pelizaeusa było, aby kolekcję wystawiano jako całość-dostępną dla zwiedzających bez opłaty.

W kolekcji znajdowały się dwie bliźniacze mumie dzieci, z których jedna-jeszcze przed drugą wojną światową-trafiła do Wrocławia. Niestety, nie znamy powodu rozdzielenia kolekcji. Prawdopodobnie mumia trafiła do Wrocławia dzięki kardynałowi Adolfowi Bertramowi, biskupowi diecezji wrocławskiej w latach 1914-1945, który pochodził z Hildesheim. Biskup dbał o istniejące od końca XIX wieku Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu i ze względu na swoje bliskie związki z Hildesheim, mógł starać się o powiększenie zbiorów tej instytucji. Zmumifikowane ciało należy do chłopca w wieku około 8 lat. Ciało zostało starannie owinięte bandażami oraz całunem o znacznie luźniejszym wątku. Prawdopodobnie na klatce piersiowej pomiędzy bandażami znajduje się zwinięty papirus. Podczas mumifikacji chłopcu usunięto mózg przez nos. Z ciała wyciągnięto także organy wewnętrzne-płuca, żołądek i jelita. Jednakże w mumii przypuszczalnie nadal znajduje się wątroba. Balsamiści usunęli również serce, które zazwyczaj zostawiano w ciele zmarłego, aby mogło ono zostać zważone w czasie Sądu Ozyrysa. Najpewniej jeszcze podczas mumifikacji uszkodzono palce w lewej stopie dziecka. Oględziny zachowanego w dużych fragmentach kartonażu pozwoliły datować go na III-II wiek p.n.e. (tzw. okres ptolemejski).

Wstęp na dziedziniec Pałacu Górków w godzinach otwarcia Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Wtorek 9.00 - 16.00
Środa 9.00 - 16.00
Czwartek 9.00 - 16.00
Piątek 10.00 - 17.00
Sobota 11.00 - 18.00
Niedziela 12.00 - 16.00

MUZ ARP