"UNDERSTAID - narzędzie, które zmieni życie rodzin osób chorych z demencją."

Projekt pod tytułem UnderstAID - platforma, która wspiera, pomaga zrozumieć i pomóc opiekunom w opiece nad krewnym z demencją został zwycięzcą międzynarodowego konkursu The Ambient Assisted Living Joint Programme Call 5.

Celem projektu UnderstAID jest stworzenie narzędzia e-learningowego, dostarczającego opiekunom osób chorych na demencję wsparcia edukacyjnego, dopasowanego indywidualnie do potrzeb danej jednostki. Program będzie miał formę przewodnika, gdzie w łatwy sposób będzie można odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i problemy, z którymi borykają się opiekunowie w opiece nad swoimi bliskimi.
Dzięki zaprojektowanej możliwości tworzenia zindywidualizowanych profili użytkowników, każdy będzie mógł skorzystać z najbardziej istotnych dla niego informacji oraz interaktywnie komunikować się z doradcą, który wspomoże opiekuna w najbardziej dla niego istotnym elemencie np. wsparcia emocjonalnego. Dostarczane informacje pozwolą również na uprzedzanie potencjalnych sytuacji problemowych w opiece nad podopiecznymi, pełniąc tym samym funkcję profilaktyki oraz prewencji. Najistotniejszy jest fakt, iż UnderstAID będzie ustawicznie ewoluował wraz z potrzebami odbiorców.

Czemu projekt UnderstAID jest tak istotny?

Z roku na rok wzrasta liczba osób z demencja, szacuje się, iż liczba osób na świecie przekroczyła 35.6 mln, w 2030 roku zwiększy się do 65.7 mln, w 2050 zostanie potrojona do 115.4 mln. Około 80% opiekunów osób cierpiących na demencję stanowi rodzina realizująca opiekę w warunkach domowych. Zakres poświęcanego czasu na wykonywanie zadań pielęgnacyjnych oraz specjalistycznych jest bardzo wysoki w takim przypadku. Przez to, aby w pełni sprawować opiekę nad osobą bliską z demencją, członkowie rodziny rezygnują z własnego życia zawodowego czy osobistego. Należy pamiętać, iż jest to także praca bardzo obciążająca emocjonalnie, stanowiąca źródło silnego, przewlekłego stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie opiekunów, przyczyniając się do rozwoju depresji i zaburzeń psychosomatycznych. Badania wykazały, iż opiekunowie cierpią na zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia snu, lęki, zaburzenia osobowości, depresję itp.

Projekt jest realizowany w latach 2013-2015, przy współpracy podmiotów z trzech państw: Polski, Hiszpanii oraz Danii. Partnerami konsorcjum są: VIA University College, Dania; Sekoia Assisted Living ApS, Dania; The Centre of Supercomputing of Galicia - CESGA, Hiszpania; Balidea Consulting and Programming, Hiszpania; Danish Alzheimer Association, Dania; the Gerontological Complex La Milagrosa - UDP A Coruña, Hiszpania; Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny nr 4 im. W. Degi, Polska; Skanderborg municipality, Dania.

Więcej informacji można uzyskać na stronie:

http://understaid.com/

sieci społecznościowe