Poznań organizatorem konferencji

Miasto Poznań jest gospodarzem dwudniowej XXIX Konferencji Zdrowych Miast Polskich, którą zorganizowało wraz ze Stowarzyszeniem Zdrowych Miast Polskich.  Tegoroczne spotkanie poświęcone jest zdrowiu w okresie postpandemicznym.

Trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W dniach 19-23 września 2022 r. w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Wydarzenia medialne i edukacyjne odbywające się w tym czasie mają na celu podniesienie świadomości oraz zwrócenie uwagi na możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program skierowanym do osób w wieku 40-65 lat, u których występują niepokojące dolegliwości ze strony jamy ustnej, uszu, gardła, nosa albo krtani. W Poznaniu zapisy na badania prowadzi Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Miejski punkt szczepień przeciwko COVID-19

Miejski punkt szczepień przeciw COVID-19 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczął działalność. W środę, 7 września, specjaliści z POSUM będą tam szczepić wszystkich uprawnionych. Zapisy ruszają we wtorek rano.

Ruszają szczepienia przeciw grypie

We wtorek, 6 września, rusza rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Choć Ministerstwo Zdrowia przestało je finansować dla wszystkich, w Poznaniu nadal mogą z nich za darmo skorzystać osoby w wieku 60-75 lat. 

Znamy poznańskiego Inicjatora Roku 2021

W tym roku kapituła konkursu statuetkę i tytuł Inicjatora Roku 2021 przyznała zajmującej się ochroną środowiska Fundacji Ratuj Ryby. Realizowany przez organizację ekologiczny projekt "Jest Tego Warta" został doceniony także przez poznanianki i poznaniaków, którzy oddali na nią najwięcej głosów w internetowym plebiscycie na Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa. 

Zmiany w systemie Nabór-Żłobek

1 września 2022 r. nastąpi zmiana sposobu logowania użytkowników (rodziców/opiekunów prawnych) do systemu Nabór-Żłobek. Dotychczasowy sposób logowania na konta wniosków z podaniem pary danych identyfikujących - login/hasło zostaje zastąpiony przez logowanie za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej. I tylko tak można będzie się dostać do konta.

Poznańskie żłobki - modernizacja

W pięciu poznańskich żłobkach trwają prace modernizacyjne. Przebudowywane są nstalacje, a budynki docieplane. To placówki należące do Poznańskiego Zespołu Żłobków: Balbinka, Calineczka, Krecik, Ptyś i Przemko.

Standardy w żłobkach

Miasto Poznań chcąc podnosić jakość opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 podejmuje w tym celu odpowiednie działania. Jednym z nich jest opracowanie i wdrażanie dokumentu "Standardy jakości opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach". Dokument został opracowany przez Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren.

Plecaki pełne radości

Ruszyła druga odsłona akcji organizowanej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych i poznańską Caritas. Tym razem do kolorowych toreb, jakie stworzą poznańscy seniorzy i seniorki, można będzie dorzucić artykuły szkolne. Wypełnione nimi plecaki trafią do ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie w stolicy Wielkopolski.

Mikrogranty dla seniorów

Poznaniacy i poznanianki, którzy mają co najmniej 60 lat, mogą zgłosić się po mikrogranty - nabór do konkursu właśnie ruszył. Seniorzy, którzy chcą zrobić coś dla siebie i swojego otoczenia, mogą zdobyć nawet 2 tysiące zł z miejskiego programu na realizację swoich pomysłów. 

Opieka nad dziećmi z Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, w duchu solidarności z sąsiadami, Miasto Poznań podjęło działania mające na celu zapewnienie wsparcia i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży w wieku 4 do 18 lat w formie pozaszkolnej opieki sprawowanej minimum 5 dni w tygodniu, minimum 6 godziny dziennie. Realizowane zajęcia i opieka mają na celu w szczególności organizację czasu wolnego, zabawę, zajęcia sportowe, artystyczne, rozwój zainteresowań, integrację.

Projekt "Młodzi przy Browarze"

Ruszył pilotaż poznańskiego projektu dla młodzieży. Miasto Poznań, w ramach podejmowanych działań w zakresie profilaktyki uzależnień, na bieżąco monitoruje zachowania dzieci, młodzieży i młodych dorosłych spędzających czas w różnych miejscach Poznania. Bardzo często takim spotkaniom towarzyszy alkohol i substancje psychoaktywne. Zdarza się, że interweniuje policja, straża miejska, albo pogotowie ratunkowe.

Biała Sobota na działce

Biała Sobota to wydarzenie prozdrowotne dla mieszkańców Poznania, w ramach Poznańskich Dni Zdrowia.

W najbliższą sobotę 30 lipca, Biała Sobota odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu  Działkowego Nowa Przyroda, przy ul. Bukowskiej 171 w Poznaniu, w godzinach 14:00 do 18:00. Program poniżej.

Czwarta dawka szczepienia przeciw COVID

Rozpoczęto szczepienie drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 60 lat, oraz 12 latków i starszych, mających wskazania do szczepienia z powodu zaburzeń odporności.
Drugą dawkę przypominającą szczepienia mogą przyjąć osoby, które zaszczepiły się pierwszą dawką przypominającą. Przed podaniem drugiej dawki trzeba zachować odstęp co najmniej 4. miesięcy od podania pierwszej.
Do szczepienia moga przystąpić osoby, u których od podania pierwszej dawki przypominającej minęło więcej niż 6 miesięcy.

"Studiuj bez barier w Poznaniu"

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu razem z wyższymi uczelniami przygotował informator "Studiuj bez barier w Poznaniu". Zawiera on informacje dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami dotyczące wsparcia i udogodnień, które oferują poznańskie szkoły wyższe. Są w nim też programy, ułatwiające aktywizację społeczną i zawodową oraz wyrównujące szanse osób z niepełnosprawnościami w dostępie do wyższego wykształcenia a także prowadzenia pracy naukowej.

Strona 1 2 39