Spotkanie 26. Wieczór Historyczny - O dawnych dworach oraz Cytadeli

25.11.2011
18:00

Piotr Libicki opowie o przemianach siedziby szlacheckiej na przestrzeni wieków i co nam po niej pozostało. Dzień później będzie można zwiedzić Fort Winiary (Cytadelę), w tym miejsca na co dzień niedostępne.

Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie tym razem Piotr Libicki, który wygłosi prelekcję "Wieża-dwór-dom z kolumienkami. O przemianach siedziby szlacheckiej na przestrzeni wieków i co nam po niej pozostało". Świat wiejskiego życia, wielkiej własności ziemskiej, świat ziemian, szlachty, arystokracji, a więc świat elit urodzenia na naszych oczach dożył w Europie ostatecznego kresu. Charles Maurice de Talleyrand, trafnie zauważał, że zmiany społeczne i kulturowe są tymi, których nie jesteśmy w stanie odwrócić. Sic transit gloria mundi. Czy jednak ta długa rycersko-szlachecko-ziemiańska historia pozostawiła nam coś w spadku prócz zamków, dworów i pałaców? Piotr Libicki spróbuje na to pytanie odpowiedzieć. Ale przede wszystkim opowie jak mieszkali w średniowieczu rycerze, kiedy pojawił się dwór w formie, którą z dworem kojarzymy, skąd wziął się stylowy eklektyzm siedzib ziemiańskich w XIX wieku i jak ekstremalny charakter przybierał. W końcu dlaczego po 1990 roku polski krajobraz zapełnił się domami z kolumienkami.

Piotr Libicki jest historykiem sztuki, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, ekspertem Instytutu Sobieskiego w Warszawie z zakresu krajobrazu przestrzennego, ale w pierwszej kolejności autorem i współautorem kilku książek. W latach 1999-2009 roku współpracował także z Telewizją Polską S.A. w Poznaniu przygotowując ponad 100 filmów krajoznawczych oraz reportaży.

Natomiast w sobotę 26 listopada będzie można zwiedzić najlepiej zachowane fragmenty umocnień Cytadeli (zbiórka w pobliżu obelisku o godz. 11.00). Fort Winiary zrealizowany w latach 1828-1842 był modelowym dziełem szkoły nowopruskiej. Trasę zwiedzania poprowadzono wzdłuż południowo-wschodniego odcinka wielkiego obwodu. W jego trakcie będzie można obejrzeć między innymi podstawę działa nadbrzeżnego oraz odkopane relikty Reduty I. Największą atrakcją będzie jednak możliwość obejrzenia wnętrz schronu piechoty (tzw. sanitarnego), wyjątkowo udostępnionych w tym dniu. Dodatkowo oprowadzanie będzie miało miejsce w historycznych mundurach dawnego garnizonu poznańskiego. Inicjatywę wspiera także stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.

Spotkanie odbędzie się w ramach kolejnego Photo Day'a, cyklicznej imprezy organizowanej przez portal Moje Miasto Poznań, na której spotykają się miłośnicy fotografii i osoby lubiące poznawać ciekawe i często niedostępne na co dzień miejsca w Poznaniu.

Wstęp jest bezpłatny.