6 grudnia 2017 r. - można oddać krew w Centrum Poznania

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zapraszają chętnych do podzielenia się bezcennym darem jakim jest krew.

Termin: 6 grudnia 2017 r. w godz. 9:00-14:00

Miejsce - Uwaga! nastąpiła zmiana lokalizacji Krwiobusu:

Mobilny Punkt Pobierania Krwi będzie stacjonował na ul. 3 Maja na wysokości nr 48-50.

czytaj więcej
 

Wybory do Rady Seniorów Osiedla Krzyżowniki-Smochowice

Przewodniczący Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice ogłasza nabór kandydatów na sześciu członków do Rady Seniorów Osiedla Krzyżowniki-Smochowice, będących wybieranych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, które działają na rzecz środowiska osób starszych, a także klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku.

czytaj więcej
 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - zmiany od 1 października 2017 r.

Informujemy, że na podstawie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z dniem 1 października 2017 r. wchodzi w życie "System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej".
Wobec powyższego zmianie ulegają zasady realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 55 ust. 3 ww. ustawy: "Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 951 ust. 2 pkt 1-3 i 5 (szpitale I stopnia, szpitale II stopnia, szpitale III stopnia oraz szpitale pediatryczne) (...).".

czytaj więcej
 

"Ogarnij cukier" - kampania edukacyjna dla chorych na cukrzycę

W połowie września ruszy kampania edukacyjna "Ogarnij cukier". Organizatorzy chcą dotrzeć do 150 tys. osób
Kampania skierowana będzie do osób z cukrzycą i ma na celu zwiększenie świadomości na temat choroby. W ramach akcji od połowy września do końca listopada odbędzie się cykl 10 webinariów, które poprowadzą eksperci pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły i diabetolog prof. Ewy Pańkowskiej.

czytaj więcej
 

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (WZW A) jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.
Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść przez:
- kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),
- kontakty seksualne z osoba zakażoną lub chorą,
- najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.

czytaj więcej
 

Mobilny punkt pomocy medycznej

Fundacja Signum Caritatis przy współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej wdraża na terenie Miasta Poznania pilotażowy projekt pt.: "Mobilny punkt pomocy medycznej". Celem projektu jest utworzenie mobilnego punktu pomocy i doradztwa medycznego. Potencjalni pacjenci są przyjmowani w ambulansie medycznym przez wykwalifikowaną kadrę medyczną - lekarza i pielęgniarkę.

Punkt pomocy świadczy swoje usługi średnio 7 godzin tygodniowo, w okresie od 22 czerwca do końca października 2017 r. Miejsca postoju ambulansu są ustalane na bieżąco, z minimalnym tygodniowym wyprzedzeniem.

czytaj więcej
 

Zaproszenie na Dożynki Miejskie 02.09.2017

2 września br. mszą świętą o godz. 1300 w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej rozpocznie się po raz dwudziesty trzeci uroczystość z okazji obchodów Dożynek Miejskich. Barwny korowód  dożynkowy  przejdzie ulicą Śniadeckich  pod muszlę koncertową w Parku Wilsona. Obrzęd dożynkowy przedstawi  zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej
 

Bliscy sercu!

Celem kampanii "Bliscy Sercu" jest umożliwienie Polakom przeprowadzenie podstawowych badań takich, jak: EKG i ciśnienie tętnicze, które są częścią profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

Jest to istotne zwłaszcza dla osób w wieku powyżej 50 lat.

Kampania ruszyła 15 maja w Warszawie i potrwa do 22 czerwca.

W tym czasie Cardiobus oznakowany logotypem kampanii odwiedzi 33 miejscowości na terenie całej Polski.

Badania odbędą się w godzinach 9:00 - 18:00.

Trasa Cardiobusa jest dostępna na stronie www.bliscysercu.pl.

czytaj więcej
 

Halo! Tu serce! 3 czerwca 2017 r. nad Maltą

W dniu 3 czerwca br. w godz. 10:00-16:00 na obszarze terenów zielonych wokół Jeziora Maltańskiego (od strony ul. Wiankowej) odbędzie się akcja prozdrowotna organizowana w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca.

Organizatorem jest Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Akcja została objęta patronatem: Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

czytaj więcej
 

"Razem dla Rodziny" Miasto Poznań dla Zdrowia-Ogólnopolski Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim

W ramach tegorocznych obchodów Poznańskich Dni Rodziny i Międzynarodowego Dnia Dziecka 28. maja w godz. od 13:00 do 19:00 odbędzie się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu festyn pn. "Razem dla Rodziny" Miasto Poznań dla Zdrowia. Ogólnopolski Festyn Rodzinny.
Wydarzenie organizowane jest po raz 10. przez Miasto Poznań (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania) we współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli J. Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania i Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański.

czytaj więcej