POZnan*KONTAKT w świecie poezji. Wieczorek poetycki Anny Król.

W piątek 15 września mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w Wieczorku Poetyckim Anny Król "Zwierzenia Motyla". Ania, nasza koleżanka z pracy i doświadczona konsultantka linii miasta POZnan*KONTAKT, swoją przygodę z poezją rozpoczęła ponad 16 lat temu. W tym czasie powstało wiele utworów literackich, z których część doczekała się publikacji. Podczas spotkania mogliśmy posłuchać kilku wybranych wierszy z drugiego tomiku "Zwierzenia Motyla", wydanego przy współpracy Grupy Wydawniczej IMBIS z Bydgoszczy.

Zwierzenia Motyla - Wieczorek_Poetycki
Zwierzenia Motyla - Wieczorek Poetycki

Spotkanie promujące artystyczną twórczość Anny Król zorganizowane zostało przy udziale Centrum Inicjatyw Lokalnych "WIL.DA.SIĘ", a swoich gościnnych progów użyczył Schron Kultury Europa przy ulicy Rolnej 24 w Poznaniu.

W roku 2013 ukazał się dla szerszej publiczności - wydany nakładem wydawnictwa Psychoskok - pierwszy zbiór tekstów napisanych wierszem pt. "Rozmowy z Tobą...". "Zwierzenia Motyla", to kolejna publikacja w dorobku literackim Autorki. Jak twierdzi Anna, motyw motyla w tytule tomiku ma znaczenie symboliczne i nawiązuje do mitologii greckiej, w której 'motyl' oznaczał duszę, szczęście, natchnienie, lekkość, piękność i przemianę zewnętrzną świadomości.

Na koniec spotkania Bohaterka wieczoru podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat pisarskiej pasji.

Pani Anno, Pani poezja pełna jest osobistych i szczerych emocji, porusza Pani w swoich wierszach bardzo często tematy trudne, które wymagają sporej odwagi, by o nich pisać czy mówić. Czym zatem jest dla Pani twórczość literacka? Czy jest to sposób na zachowanie higieny intelektualnej, wyrzucenia z siebie emocji, tych złych i tych dobrych, czy może traktuje Pani pisanie jako formę oderwania się od codzienności, rozwoju duchowego?

Umiejętność wyrażania emocji nie jest łatwa, ale nie jest też niemożliwa. Piszę od 16 lat, wcześniej była to forma wyrażania emocji, których się wstydziłam, może i bałam. Świat pisanego słowa dawał mi spokój i czułam się w nim bezpiecznie. Dziś jest przede wszystkim moją pasją, obok fotografii i muzyki. Jest formą wyrażania świata, którą mogę się bawić w dowolny sposób.

Opublikowała Pani zbiór swoich wierszy pod tytułem "Zwierzenia Motyla". Czy może nam Pani zdradzić jak to się stało, że Pani poezja znalazła szerszego odbiorcę? Czy być może od razu pisała Pani z myślą o publikacji? I jaka wreszcie jest różnica pomiędzy pisaniem "do szuflady" a pisaniem "do druku"?

Zwierzenia Motyla - to efekt zmian jakie dokonały się  w moim osobistym i zawodowym życiu. W roku 2012 poznałam grupę młodych, charyzmatycznych ludzi, wraz z nimi zaangażowałam się w realizację eventu charytatywnego Heart Fashion tj. pokazu mody połączonego z akcją charytatywną na rzecz ludzi uzdolnionych artystycznie, borykających się na co dzień z niepełnosprawnością. Organizatorką i pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była Aleksandra Kołosowska z którą się zaprzyjaźniłam, dużo rozmawiałyśmy i kiedyś wspomniałam Oli, że piszę i tak to się zaczęło... W roku 2013 nakładem wydawnictwa Psychoskok z Konina ukazał się mój pierwszy tomik Rozmowy z Tobą... Wszystko, to co się działo wokół Gali Heart Fashion - wywiady, spotkania z osobami z pierwszych stron gazet czy ekranu telewizora, utwierdzały mnie w przekonaniu, że marzenia się nie spełnia, a realizuje! A czym się różni pisanie "do szuflady" od publikowania? Motywacją i sposobem działania, a przy okazji zdarzają się tak piękne chwile jak ta w ubiegły piątek, gdzie miałam okazje przedstawić swoje teksty przy okazji spotkania poetyckiego.

Pracuje Pani jako konsultantka w miejskim Call Center POZnan*KONTAKT. Czy Pani talent pisarski, erudycja, bogate zasoby słownictwa, pomagają Pani w jakiś sposób w pracy na rzecz Mieszkańców Miasta? A może jest odwrotnie? Może problemy z którymi nie raz dzielą się z Panią dzwoniący do Biura mieszkańcy, uwrażliwiają na bolączki drugiego człowieka i skłaniają ku refleksji nad pewnymi obszarami naszej egzystencji?

Na pewno ułatwia mi to kontakt z ludźmi na co dzień w pracy - czy to z mieszkańcami Miasta Poznania czy z współpracownikami z Biura. Wrażliwość i umiejętność obserwacji otoczenia daje mi możliwości swobodniejszego kontaktu z Klientami Biura w zakresie tematyki społecznej.

Dziękujemy Pani Annie Król za zaproszenie i życzymy dalszych sukcesów w życiu artystycznym.