3.2.1. Sektorowa struktura emisji gazów cieplarnianych w Polsce

Dla pokazania głównych źródeł pochodzenia emisji gazów cieplarnianych - sektorów gospodarczych, z których aktywności emisja pochodzi - niżej przedstawiono sektorową strukturę emisji trzech głównych gazów CO2, CH4 i N2O.

Struktura emisji CO2

Sektorową strukturę emisji CO2 wg aktualnie dostępnych danych (raport KOBIZE opublikowany w 2011 roku dla lat 1988-2009) pokazuje wykres na rysunku 3.

Dominującym źródłem emisji tego gazu są procesy spalania paliw (93,5%), za ponad połowę emisji z tych procesów odpowiedzialny jest sektor energetyczny (53,7% ogólnej emisji CO2).

Zmiany sektorowej struktury emisji CO2 pochodzącej ze spalania paliw w okresie lat 1990-2009 przedstawiono w tablicy 3.

W analizowanym okresie od roku 1990 wystąpił znaczący wzrost udziału emisji CO2 z sektora transportu. Zmniejszył się natomiast udział emisji z sektora energetycznego. Struktura emisji CH4 i N2O

W emisji metanu w porównywalnych częściach uczestniczą trzy sektory - rolnictwo, gospodarka odpadami i energetyka. Emisja związana z gospodarką odpadami maleje w związku z coraz powszechniejszym wykorzystaniem biogazu powstającego na wysypiskach odpadów i w oczyszczalniach ścieków.

W strukturze emisji N2O dominuje rolnictwo (84,3%). Pozostała emisja powodowana jest przez kilka technologii przemysłowych (4,0%), spalanie paliw (7,2%) i gospodarkę odpadami (4,1%).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej