JEDEN DLA WSZYSTKICH, WSZYSCY DLA JEDNEGO

Chcesz być pomocny? Twoja decyzja zaczyna się od 1%!

Właśnie 1% możesz przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego ze swojego podatku dochodowego. Nie zmarnuj tej szansy- zdarza się tylko raz w roku! Jest wiele organizacji pożytku publicznego (OPP) i nie wiesz komu pomóc? Najpierw zastanów się, co chciałbyś zmienić: polepszyć stan środowiska? A może zwiększyć ilość wydarzeń kulturalnych czy też poprawić ich jakość? Twoim zdaniem osoby z niepełnosprawnościami mogłyby otrzymać szerszy zakres pomocy lub według Ciebie pomoc ta może być bardziej fachowa? Może leży Ci na sercu los zwierzaków? Otóż swoim 1% jesteś w stanie dokonać znaczących zmian również w swoim otoczeniu! Masz wpływ na to, co się dzieje w Twoim mieście. Bądź początkiem zmiany, którą chcesz zobaczyć!

1. Komu przekazać mój 1%?

1% można przekazać organizacji, która posiada status pożytku publicznego. Takich organizacji zarejestrowanych i działających aktualnie na terenie Poznania jest 197.

2. Gdzie znaleźć informacje o organizacjach pożytku publicznego?

Ich lista znajduje się na stronie Pozarządowy Poznań w zakładce Poznańskie Organizacje Pozarządowe oraz TUTAJ.

3. Na co zostaną wydane przekazane przeze mnie pieniądze?

Na co organizacje wydają pieniądze, które są im przekazane za pomocą 1% można sprawdzić na stronie internetowej konkretnej organizacji- OPP mają obowiązek publikacji swoich sprawozdań finansowych. Dlatego można dowiedzieć się, w jaki sposób dysponują finansami. Sprawozdania można również znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

4. Co stanie się z moim 1%, jeśli nie przekażę go organizacji pożytku publicznego?

Jeżeli nie zdecyduję się przekazać pieniędzy na organizację pożytku publicznego, zostanie on automatycznie przekazany do Skarbu Państwa.

5. Po co przekazywać 1%, skoro to taka mała kwota?

1% podatku dochodowego brutto, to rzeczywiście nie zawsze duża kwota, jednak należy pamiętać, że wszystkie pieniądze w ten sposób przekazane w Poznaniu dały w 2015 roku ponad 13 milionów złotych.

Poznaniacy, rozliczając w 2015 r. podatek za rok 2014 przekazali łącznie 13.544.846,41 zł, z czego 3.192.801,65 zł (23,6%) trafiło do poznańskich organizacji pożytku publicznego. Wiemy również, że z możliwości przekazania swojego 1% skorzystało 173 970 mieszkańców Poznania, natomiast gdyby zrobił to każdy rozliczający się Poznaniak łączna kwota wzrosłaby o ok. 10.000.000,00 zł.

6. Jak przekazać 1% podatku?

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, w które należy wpisać nr KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% podatku dochodowego brutto. Bardzo ważne jest poprawne wpisanie numeru KRS organizacji! Istotne jest również, że jeśli to pracodawca rozlicza pracownika, nie ma możliwości przekazania 1% na OPP.

7. Czy organizacja pożytku publicznego, która otrzyma mój 1% będzie znała moje dane?

W deklaracji podatkowej jest także pole, w którym można zaznaczyć, że dane podatnika mają być podane obdarowanej organizacji. Wtedy do organizacji trafią dane identyfikacyjne rozliczającej się osoby oraz wysokość przekazanej kwoty.

8. Co w przypadku emerytów i rencistów, których z fiskusem rozlicza ZUS?

W takiej sytuacji osoba pobierająca emeryturę/ rentę musi sama złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Samodzielne rozliczanie się wiąże się dodatkowo z korzyścią dla samego podatnika- ma on wtedy możliwość skorzystania z ulg podatkowych (m.in. z ulgi rehabilitacyjnej).


1 stycznia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Fundusz został powołany na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Art. 27ab) w celu zagospodarowania źle wykorzystania środków z 1%. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Oddział Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (61) 878 58 52 , (61) 878 57 30 lub napisz: ngo@um.poznan.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej