O inwestycjach i biznesie - spotkanie z delegacją z Shenzhen

Shenzhen, kilkumilionowa metropolia sąsiadująca z Hongkongiem, jest od dwóch dekad miastem partnerskim Poznania. Niedługa historia Shenzhen, które zaledwie w 1979 roku zostało podniesione do rangi miasta (wcześniej było osadą rybacką), odzwierciedla niezwykłą przebojowość, przedsiębiorczość i wytrwałość Chińczyków w dążeniu do celu. W 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą chińską specjalną strefę ekonomiczną. Obecnie Shenzhen jest prężnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym (znajduje się tu giełda papierów wartościowych, wiele banków i instytucji finansowych), przemysłowym (między innymi nowoczesne technologie informatyczne, elektronika, sprzęt medyczny, poligrafia, sektory spożywczy, chemiczny, włókienniczy i maszynowy). Jest też Shenzhen ważnym morskim portem handlowym.

Misją przedstawicieli Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin w Shenzhen, którzy odwiedzili Poznań 8 lipca 2016 roku było pozyskanie informacji na temat wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Poznaniu oraz możliwości dla zagranicznych inwestorów. W spotkaniu w Urzędzie Miasta Poznania udział wziął pan Zhao Yanmin, sekretarz generalny Ludowej Politycznej Konferencji ‎Konsultatywnej Chin w Shenzhen.

spotkanie - grafika artykułu
spotkanie

Jest to gremium doradcze przy władzach Shenzhen, skupiające ekspertów z różnych dziedzin. Panu Zhao Yanmin towarzyszyli: przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji ‎Konsultatywnej Chin w dystrykcie Shenzhen Nanshan oraz przedstawiciele komisji i wydziałów działających w ramach Konferencji w Shenzhen - do spraw ludności, zasobów i środowiska, do spraw Hongkongu, Makau, Tajwanu i spraw zagranicznych, a także wydziału organizacyjnego.

Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów pan Marcin Przyłębski przedstawił gościom z Shenzhen najważniejsze informacje dotyczące polityki przyciągania zagranicznych inwestycji w Poznaniu oraz działania podejmowane przez Biuro w celu promowania Poznania wśród zagranicznych inwestorów i wpierania inwestorów, którzy wybrali Poznań. Następnie dyrektor przedstawił podstawowe pola działalności Biura Obsługi Inwestorów, łączącej inicjatywy na rzecz szerokiej zagranicznej promocji Poznania z kompleksowym wsparciem przedsiębiorców, którzy wybrali Poznań. Na zakończenie, Marcin Przyłębski wyraził nadzieję, że dzięki współpracy Poznania i Shenzhen, stolica Wielkopolski stanie się miastem coraz chętniej wybieranym przez chińskich przedsiębiorców i inwestorów, pragnących podejmować działalność na rynku polskim.

Następnie pracownik Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przekazał najważniejsze informacje dotyczące możliwości dostępnych dla zagranicznych inwestorów. Mówiło się o zasadach funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, oddziałów i przedstawicielstw zagranicznych firm, goście z Shenzhen zostali poinformowani o podstawowych programach unijnych wspierających pośrednio lub bezpośrednio rozwój przedsiębiorczości i inwestycji w Polsce.

Strona chińska była zainteresowana różnymi kwestiami związanymi z funkcjonowaniem zagranicznych firm w Polsce. Przedstawiciele Shenzhen chcieli poznać takie praktyczne zagadnienia, jak wysokość należnych podatków i innych opłat czy składek albo zasady rekrutacji personelu.

W swoim podsumowaniu pan Zhao Yanmin wyraził serdeczne podziękowania za spotkanie. "Idąc na spotkanie widzieliśmy portrety trzech Prezydentów Poznania, z których jeden [Wojciech Szczęsny Kaczmarek], w 1993 roku podpisywał umowę o partnerstwie z Shenzhen" - powiedział pan Sekretarz. "Przyjaźń między Poznaniem a Shenzhen trwa już ponad 20 lat i po tym spotkaniu widzimy, że oba miasta cechują podobne tendencje rozwojowe i mają ogromny potencjał z punktu widzenia współpracy gospodarczej" - stwierdził pan Zhao Yanmin. Na koniec pan Sekretary stwierdził, że "Ludowa Polityczna Konferencja ‎Konsultatywna Chin w Shenzhen‎ może służyć jako platforma do promowania poznańskiego środowiska inwestycyjnego w Shenzhen".

Na fali coraz większego zainteresowania Chin Europą, czy to w kontekście szeroko omawianego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku czy innych działań mających na celu zwiększenie wymiany handlowej i szeroko pojętej współpracy z Państwem Środka, warto skorzystać z możliwości, jakie dają długoletnie kontakty między Poznaniem a Shenzhen. Spotkania takie, jak to
z przedstawicielami Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin w Shenzhen mogą mieć swój wpływ na promowanie w Chinach marki Poznania, jako solidnego i wiarygodnego partnera w biznesie i miasta atrakcyjnego i przyjaznego inwestorom.

Agnieszka Susicka/WRM