"Planeta Energii" - pożyteczna wiedza o prądzie dla dzieci

Jak wytłumaczyć dzieciom czym jest prąd? Dlaczego jest niezbędny w domu, w szkole, na ulicy? Jak bezpiecznie i oszczędnie z niego korzystać? Na te i wiele innych pytań odpowiada konkurs edukacyjny "Planeta Energii", którego piąta edycja właśnie trwa. Dotychczas w ramach programu cenną wiedzę o energii elektrycznej zdobyło niemal  160 000 dzieci z całej Polski.

Planeta Energii - grafika artykułu
Planeta Energii

Komputer, czajnik elektryczny, telefon komórkowy czy lodówka to stałe i bardzo ważne elementy naszej rzeczywistości. Prąd zasila większość urządzeń wokół nas i pomaga w wykonywaniu wielu czynności. Korzystają z niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. To właśnie z myślą o nich Grupa Energa już od pięciu lat realizuje autorski program edukacyjny "Planeta Energii", organizowany w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej oraz zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z niej.

Zasady konkursu są proste. Może wziąć w nim udział każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej - w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne - oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. To dla pedagogów znakomita okazja, by w kreatywny sposób poprowadzić lekcje na temat prądu. Dorota Pękała ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie, wychowawczyni jednej ze zwycięskich klas IV edycji konkursu uważa, że realizacja konkursowych zadań była nauką połączoną z zabawą.

Ważne jest także zaangażowanie rodziców w realizację konkursowych zadań. Wspierając działania pedagogów i dzieci, zwiększają szanse na ich zwycięstwo i wygranie atrakcyjnych nagród, w tym tej najważniejszej - dwudniowej wizyty mobilnego centrum nauki "Planeta Energii" w miejscowości zwycięskiej klasy. W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus - laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. To dzięki nim dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale przede wszystkim uczą.

Edukacyjne miasteczko "Planeta Energii" wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2015 roku. Ale to nie koniec nagród. W konkursie przewidziano także pięćdziesiąt wyróżnień oraz dyplomy dla dzieci i certyfikaty dla nauczycieli.

Honorowy patronat nad programem "Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronem medialnym programu jest Gazeta Wyborcza.

Konkurs w pigułce

W konkursie mogą wziąć udział  klasy, w których nauczyciel:

  1. 1.      zrealizował minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej w oparciu o scenariusze zamieszczone w zeszycie metodycznym "ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego" oraz przeprowadził dodatkowe działania autorskie; zeszyt metodyczny można zamówić w wersji papierowej lub pobrać ze strony www.planetaenergii.pl;
  2. 2.      w terminie do 13 lutego 2015 r. przesłał sprawozdanie z przeprowadzonych działań - pocztą lub drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.planetaenergii.pl;  sprawozdania w formie pisemnej należy przesłać na adres: D&M Adventure Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 18 c, 05-126 Nieporęt, z dopiskiem "Konkurs Planeta Energii".

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 13 marca 2015 roku.

Więcej informacji: PlanetaEnergii.pl