Szkoła na Strzeszynie rośnie w oczach

Postępuje budowa nowej szkoły w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. W budynku przewidziano miejsce na 32 oddziały szkolne oraz 8 przedszkolnych. Widać znaczący postęp prac murarskich.

Budowa szkoły na Strzeszynie fot. PIM - grafika artykułu
Budowa szkoły na Strzeszynie fot. PIM

- Budowa szkoły na Strzeszynie to największa obecnie inwestycja oświatowa w Poznaniu. Po przyszłorocznych wakacjach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowej placówce, która była tak bardzo potrzebna w tej okolicy. Strzeszyn to bardzo dynamicznie rozwijająca się część miasta, gdzie stale przybywa mieszkańców, w tym szczególnie rodzin z małymi dziećmi. Ta szkoła zapewni uczniom bardzo dobre warunki do nauki, ale też integracji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Postęp prac na budowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Ostatniego dnia stycznia wmurowywaliśmy kapsułę czasu z aktem erekcyjnym. Wówczas widać już było część fundamentów i piwnic. Od tego czasu na budowie szkoły na Strzeszynie zaszły kolejne zmiany i budynek, który docelowo będzie mógł pomieścić blisko tysiąc dzieci, coraz bardziej pnie się w górę. 

Wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach konstrukcyjnych i murarskich, a także/zwłaszcza? na  stropach. Widać już rozmieszczenie sal lekcyjnych, miejsc na okna i drzwi, ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych czy szybów windowych.

- Nowa szkoła składać się będzie z trzech skrzydeł, każde przeznaczone dla dzieci w danej grupie wiekowej, a środek będzie częścią wspólną. Obecnie zbliżamy się do osiągnięcia stanu surowego otwartego skrzydła przedszkolnego. W części dla klas 1-3 wymurowane zostały ściany drugiego piętra, w kolejnych krokach zostaną przykryte stropem. W skrzydle przeznaczonym dla uczniów klas 4-8 pozostała do wybudowania ostatnia kondygnacja. Przestrzeń centralna została podpiwniczona i wzniesiono już ściany parteru - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W powstającym budynku będzie miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych, a na zewnątrz przestrzeń na aktywność fizyczną. Budynek jest wznoszony na planie litery Y i w ten sposób projektanci naturalnie wydzielili strefy dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych. Część środkowa będzie holem głównym, w centrum znajdzie się sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym skrzydle gmachu planowane jest przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej. W ten sposób w trzech różnych skrzydłach wydzielone zostaną osobne strefy dla uczniów w podobnym wieku , które spotkają się w centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.

Przy nowym budynku planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Do budynku prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).

Pomyślano także o pozostałych mieszkańcach Strzeszyna, gdyż sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dla nich dostępne po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką. Będzie dostępna dla miłośników książek także w trakcie zajęć szkolnych.   

Harmonogram zakłada, że nowa szkoła będzie gotowa na rok szkolny 2025/2026.

PIM