Od 1 do 12 października odbędzie się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. Swoje głosy oddać mogą poznaniacy od 16 roku życia i studenci poznańskich uczelni. Głosować będzie można przez www.poznan.pl/budzetobywatelski, w punktach w budynkach Urzędu Miasta Poznania i namiotach konsultacyjnych, które staną w kilku miejscach w centrum Poznania. 

Trzecia edycja poznańskiego festiwalu LuxFest to dwa dni koncertów kilkunastu wykonawców, wielka feta 25-lecia Acid Drinkers (uwieńczona występem oryginalnego składu z roku 1989!), a zarazem jedyna impreza rockowa, na której mile widziani są nie tylko dorośli fani, ale i dzieci  - za sprawą wielkiej strefy zajęć muzycznych i plastycznych.  

Wymyśliliśmy LuxFest po to, by nasi fani nie musieli zostawiać w domu dzieciaków na czas koncertów. Dajemy im możliwość wspólnej zabawy i rozwijania zainteresowań  - mówi Robert "Litza" Friedrich, pomysłodawca i szef LuxFestu. 

Pomysł chwycił - w tym roku LuxFest odbywa się w Poznaniu i Krakowie, a na 2015 roku ma już zaproszenie z Torunia. Tymczasem jednak czeka nas trzecia edycja w Poznaniu - mieście, w którym narodziły się wszystkie muzyczne projekty Litzy, z Acid Drinkers, Luxtorpedą i Arką Noego na czele.  

Palmiarnia Poznańska i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszają na wystawę fotografii autorstwa Tomasza Skorupki pt. "Ptasie menu". Wystawa czynna jest do 28 września, oczywiście w Palmiarni.

W Urzędzie Miasta Poznania odbyło się publiczne losowanie kolejności projektów na kartach do głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. W czasie losowania projektodawcy otrzymali także piłki będące symbolami promocji tych konsultacji społecznych. Głosowanie rozpocznie się 1 października i potrwa do 12 października.

Znamy projekty, które znajdą się na karcie do głosowania w konsultacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Zespół Opiniujący oddał swoje głosy, układając tym samym listę, na którą głosować będziemy od 1 do 12 października. Jest na niej 10 projektów dużych i 20 małych pomysłów na Poznań.

Wystawę 1000 lat w naszyjnikach do końca wakacji można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu. 12 naszyjników, wykonanych z X-wiecznego drewna dębowego, wszystkie autorstwa poznańskiej projektantki Anny Orskiej. Wystawa "1000 lat w naszyjnikach"- dotychczas prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim - przenosi się do Starego Browaru. Wyjątkowe eksponaty można oglądać w jego nowej części od 18 sierpnia.

Zajezdnia budzi się nocą, gdy autobusy zjeżdżają z trasy. W piątek, 5 września od godz. 22:00 pojawi się niepowtarzalna szansa, by to prawdziwe życie zajezdni zobaczyć. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza na nocne "drzwi otwarte" do zajezdni autobusowej przy ul. Warszawskiej.

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny zaprasza na akcję "Zagraj w reklamie PBO2015". Symbolem tegorocznej kampanii promującej głosowanie w konsultacjach w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 będzie niebieska piłka z napisem GŁOSUJĘ. Nagranie zdjęć z piłką na placu Wolności odbyło się w środę i w czwartek przed Stary Browar na ulicy Półwiejskiej, za to sesja w piątek na Starym Rynku przed Ratuszem. Niebieskie piłki i aparat będą do dyspozycji mieszkańców od 16.00 do 18.00.

Kryptonim: Enigma

Raport wstępny:

75 lat temu w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom tajnych służb brytyjskich i francuskich rezultaty prac nad złamaniem kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to możliwe, dzięki trzem polskim matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rajewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. To właśnie oni w 1932 roku pracując dla Biura Szyfrów - komórki Sztabu Generalnego zrzeszającej kryptologów, złamali kod Enigmy.

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy dokonały agresji na Polskę. Poznań został zajęty 10 września stając się stolicą tak zwanego Warthegau czyli Kraju Warty. Dużą część polskiej ludności wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Lata II wojny światowej Poznań zamknął zniszczeniami wojennymi sięgającymi 55%.