Poznań dziękuje walczącym z pandemią

Na fasadzie urzędu przy placu Kolegiackim uroczyście odsłonięto tablicę z repliką medalu "Zasłużonych dla Miasta Poznania". Upamiętnia ona wyróżnienie, jakie radni miejscy nadali wszystkim pracownikom medycznym, socjalnym i wolontariuszom, którzy - często z narażeniem własnego zdrowia i życia - zaangażowali się w walkę z pandemią.

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak i Grzegorz Ganowicz przed wejściem do urzędu miasta, za nimi poczet straży miejskiej, na ścianie wisi odsłonięta tablica - grafika artykułu
Tablicę umieszczono na fasadzie budynku urzędu miasta, tuż przy wejściu

Poznańscy radni przyznali tytuł "Zasłużonych dla Miasta Poznania" osobom zaangażowanym w bezpośrednią walkę z pandemią COVID-19 w czerwcu ubiegłego roku. Umieszczona na znajdującym się w centrum miasta budynku urzędu tablica ma przypominać o wielkim poświęceniu setek ludzi, którzy dla dobra wszystkich poznaniaków i poznanianek walczyli - i nadal walczą - z koronawirusem. W środę w samo południe, w obecności Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta, tablicę uroczyście odsłoniły: Agata Janeczko, ratowniczka medyczna oraz Barbara Grochal, wolontariuszka. 

- Chcemy w ten sposób uhonorować wszystkich anonimowych bohaterów, którzy walczyli i nadal walczą z pandemią, byśmy mogli czuć się w Poznaniu bezpiecznie - podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Medal, którego replikę widzimy na tablicy, nie został nikomu oficjalnie wręczony. Umieszczamy go na fasadzie budynku urzędu, wyrażając wdzięczność wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w walkę z koronawirusem.

Tablica to hołd i podziękowanie dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz pracowników socjalnych i  wolontariuszy, którzy od dwóch lat każdego dnia toczą nierówny bój o poprawę sytuacji epidemiologicznej. Wykonał ją Roman Kosmala, poznański artysta rzeźbiarz.

- Dziękuję wszystkim, którzy z ogromnym poświęceniem walczą o życie i zdrowie mieszkańców Poznania, powiatu i całej Wielkopolski - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Doceniamy ten trud i zaangażowanie. Pandemia do tej pory kosztowała Polskę niemal 100 tysięcy ofiar. Wśród nich byli też przedstawiciele ochrony zdrowia, którzy ratując cudze życie, zapłacili najwyższą cenę. Dlatego proszę: dbajmy o bezpieczeństwo, słuchajmy ekspertów i szczepmy się. 

Początki pandemii były bardzo trudne na całym świecie - także w Poznaniu. Wszędzie brakowało środków ochrony osobistej, bezwzględnie potrzebnych, by zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się na pierwszej linii frontu, zarówno w szpitalach jednoimiennych, jak i w pozostałych placówkach medycznych, domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy hospicjach. Pracownicy ochrony zdrowia byli w największym niebezpieczeństwie, ponieważ w ich przypadku ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 było największe. 

Stres i przewlekłe zmęczenie towarzyszą bohaterom walki z pandemią do dziś. Medycy nadal każdego dnia walczą o życie swoich pacjentów i dodają otuchy chorym, którzy często odcięci są od swoich bliskich.  

Pandemia przyniosła także nowe problemy społeczne oraz nasiliła te już istniejące. Poznańskie instytucje pomocowe cały czas udzielały jednak wsparcia. Niesienie pomocy najuboższym w warunkach zagrażających zdrowiu to trudne i wyczerpujące doświadczenie. Mimo to pracownicy i opiekunowie socjalni wykonują swoje powinności, wykazując się zaangażowaniem, odwagą i kreatywnością. 

W czasie izolacji społecznej nawet zwykła rozmowa może być dla kogoś dużym wsparciem. Dlatego bardzo ważną rolę w walce z pandemią odgrywają wolontariusze, osoby służące pomocą w szpitalach, w ośrodkach pomocy społecznej lub we własnej okolicy, w najbliższym sąsiedztwie. To cisi bohaterowie asystujący seniorom, osobom z niepełnosprawnościami lub przebywającym na kwarantannie w dokonywaniu niezbędnych zakupów, wyprowadzający na spacer psy, wspierający służby medyczne posiłkami. Form pomocy jest tak wiele, jak wiele osób zaangażowało się w bezinteresowne działania, służące wszystkim potrzebującym. 

Wśród tych, którym dziękuje Miasto, są również osoby, które wypełniając swoją służbę oddali życie. Zgodnie z danymi, jakie Ministerstwo Zdrowia podało w grudniu 2021 r., wirus SARS-CoV-2 przyczynił się w Polsce do śmierci 251 lekarzy, 201 pielęgniarek, 61 dentystów, 24 położnych, 22 farmaceutów, 7 ratowników, 7 fizjoterapeutów i 6 diagnostów laboratoryjnych. Za tymi liczbami kryją się konkretne osoby, ich historie i rodziny. Przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Poznania jest dla nich wyrazem wdzięczności, podziwu i szacunku za heroiczną postawę.

AW