Światowy Szczyt Ministrów Kultury Europy i Azji ASEM

O godz. 12.00 w ramach Światowego Szczytu Ministórw Kultury Europy i Azji ASEM odbyła się konferencja prasowa, w której udział wział Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania. Konferencja odbyła się w Starym Browarze.

ASEM (Asia-Europe Meeting) to zainicjowana w 1996 r., w Bangkoku nieformalna platforma współpracy między dwoma regionami - państwami Unii Europejskiej a Azją Wschodnią, Południową i Południowo-Wschodnią. W chwili obecnej ASEM skupia 45 uczestników: 27 państw UE, Komisję Europejską, 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN oraz Chiny, Japonię, Republikę Korei, Mongolię, Indie, Pakistan i Sekretariat ASEAN. Szczyty ASEM odbywają się co dwa lata, biorą w nich udział szefowie państw i rządów. Dotychczas odbyło się siedem takich szczytów, ostatni w 2008 r. w Chinach. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami raz w roku powinny odbywać się również spotkania ministrów finansów, gospodarki, kultury, ministrów innych dziedzin (m.in. ochrony środowiska, edukacji, nauki), a także wysokich urzędników oraz ekspertów. Założeniem ASEM jest rozwój współpracy w duchu wzajemnego poszanowania i równości w obszarach: politycznym (walka z terroryzmem, migracje, dyskusja nad prawami człowieka i zmianami klimatycznymi), ekonomicznym (współpraca w zakresie znoszenia barier w handlu i inwestycjach oraz w zakresie reform polityki finansowej i społecznej), kulturalnym (rozwój dialogu kulturalnego i cywilizacyjnego pomiędzy członkami ASEM, współpraca w zakresie kultury i szkolnictwa wyższego).

Poznański szczyt ministrów kultury finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Motywem przewodnim konferencji będzie dziedzictwo kulturowe. Głównym koordynatorem szczytu zostało Centrum Kultury "Zamek". Imprezy okołokonferencyjne, m.in. koncert chopinowski w Auli UAM i Mediations Biennale, finansują Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.