WM Posnania
Najbliższe publikacje
- Bambrzy - przewodnik po historii i zabytkach
autor: Anna Plenzer
termin wydania: druga połowa 2019 r.
Publikacja łączy rolę przewodnika turystycznego z nostalgicznym wspomnieniem o grupie etnicznej, jaką byli Bambrzy, osadnicy z Górnej Frankonii, przybyli w XVIII wieku w okolice Poznania, w celu zagospodarowania wsi wyludnionych w wyniku wojen i zarazy. Autorka prezentuje historię, kulturę i obyczaje poznańskich Bambrów, a także bawarskie miasto Bamberg. Przedstawia również działające obecnie Towarzystwo Bambrów Poznańskich i prowadzone przez nie Muzeum. Doskonałe uzupełnienie informacji stanowi materiał ikonograficzny zamieszczony w przewodniku.
- Historia Poznania
autor: Przemysław Matusik
współpraca: Danuta Konieczka-Śliwińska
współwydawca: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania
termin wydania: pierwsza połowa 2020 r.
Obszerna czterotomowy publikacja popularnonaukowa w bardzo przystępny i interesujący sposób omawiająca historię Poznania od legendarnych początków po czasy współczesne. Nowoczesna monografia przedstawia losy stolicy Wielkopolski i jej mieszkańców: proces dynamicznego rozwoju Poznania jako aglomeracji miejskiej, ewolucję miasta jako ośrodka gospodarczego, a szczególnie handlowego oraz centrum kulturalnego Polski Zachodniej. Tekst wyposażony został w kilkaset ilustracji oraz planów prezentujących proces przekształcania się Poznania z miasta na wpół feudalnego w nowoczesny ośrodek miejski.
- Wystawa poświęcona poznańskim Bambrom
autor: L. Kleeman, Eva Herber
termin wydania: druga połowa 2019 r.
Wystawa z okazji 300. rocznicy przybycia osadników z Bambergu do Poznania. Wystawa prezentująca Bamberg, którego starą część, składającą się z Miasta na Wzgórzach, Miasta na Wyspie oraz Miasta Ogrodników, wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obecnie Bamberg to młode, tętniące życiem uniwersyteckie miasto gwarantujące wysoką jakość życia. Znaleźć w nim można dużo zieleni umożliwiającej spędzanie czasu na świeżym powietrzu, bogatą ofertę kulturalną - teatry, koncerty, festiwale oraz kulinarną -między innymi wędzone piwo.
- Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919-1939
autor: Jarosław Mulczyński
termin wydania: druga połowa 2019 r.
Publikacja popularnonaukowa ukazująca Poznań jako ośrodek artystyczny w latach 1919‒1939. Omówiono w niej politykę władz państwa polskiego i zaangażowanie władz miejskich w rozwój sztuki i życia artystycznego oraz stworzenie w Poznaniu ważnego ośrodka skupiającego malarzy, rzeźbiarzy i grafików, ośrodka edukacji artystycznej. Wydawnictwo bogato ilustrowane reprodukcjami prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych.
- Collegium Maius
autorzy: Maciej Michalski, Zenon Pałat
termin wydania: druga połowa 2019 r.
Książka jest kolejną publikacją z serii "Zabytki Poznania". Tym razem bogato ilustrowana monografia została poświęcona jednemu z najstarszych budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Collegium Maius.
- Dwa światy
autor: Noach Lasman
red. Andrzej Niziołek
termin wydania: druga połowa 2019 r.
Autobiograficzna, niezwykle przejmująca opowieść człowieka związanego z Poznaniem. Historia życia autora i jego rodziny podczas okupacji hitlerowskiej - od wyjazdu z Poznania w 1939 roku na Podlasie, przez obóz pracy, ucieczkę, śmierć najbliższych, ukrywanie się w ziemiance, w 1944 r. wstąpienie do II Armii Wojska Polskiego i szlak bojowy, który przeszedł autor (Pomorze, Łużyce, Górną Saksonię, Sudety), aż po powrót do stolicy Wielkopolski w 1948 roku. Czytelnik poznaje też losy Lasmana w czasach powojennych, obejmujących studia geologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, wyjazd do Izraela w 1957 roku i dalsze koleje jego życia i pracy w Izraelu oraz w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Książka stanowi wybór tekstów N. Lasmana pochodzących z różnych wydawnictw, jakie ukazały się dotychczas w Polsce oraz za granicą. Wyboru tekstów dokonał znany poznański dziennikarz i autor - Andrzej Niziołek.
- Poznań - miasto niepodległe
autorzy: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
termin wydania: 2020 r.
Książka w barwny sposób opowiada o najnowszej historii Poznania i Wielkopolski oraz roli jaką odegrali ich mieszkańcy w budowaniu niepodległości Polski od roku 1918. Pokazuje jak kształtowała się idea i wizja Poznania jako miasta zawsze niepodległego. Wydawnictwo ma na celu spopularyzowanie w Polsce wiedzy o dokonaniach poznaniaków i Wielkopolan w okresie zaborów oraz walki o niepodległość.
- Collegium Minus
autorzy: Andrzej Gulczyński, Jakub Skutecki
termin wydania: 2020 r.
Książka jest kolejną publikacją z serii "Zabytki Poznania". Tym razem bogato ilustrowana monografia została poświęcona Collegium Minus (dawnej Akademii Królewskiej), budynkowi zlokalizowanemu w obrębie poznańskiej Dzielnicy Cesarskiej przy placu Mickiewicza. Obecnie mieści się w nim Aula Uniwersytecka i Rektorat UAM.