(wyciąg z ustawy prawo o ruchu drogowym)

Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

Art. 130a.1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

W pierwszym przypadku pojazd zostaje odholowany po wydaniu dyspozycji przez straż miejską lub Policję na wniosek zarządcy drogi. W przypadku drugim, pojazd usuwany jest na bezpośrednie zlecenie strażnika lub policjanta na koszt właściciela w związku ze stwierdzeniem faktu utrudniania ruchu lub stanowienia zagrożenia bezpieczeństwa dla innych użytkowników.

O fakcie tym zawsze powiadamiany jest miejscowy komendant Policji oraz dodatkowo organ gminy w przypadku wydania dyspozycji z mocy art. 50a pord.

Czy pojazd nasz został odholowany, w każdym przypadku dowiemy się pod numerem 997 (Policja), a w większości przypadków także pod nr 986 (SMMP). Aby odebrać pojazd właściciel pojazdu (lub osoba umocowana) musi udać się do wskazanej telefonicznie siedziby organu wraz z dowodem tożsamości i dowodem rejestracyjnym przedmiotowego pajazdu. Dyżurny jednostki, oprócz rozpatrzenia sprawy ewentualnego wykroczenia (art. 130a):

- wydaje druk zezwolenia na odbiór pojazdu z parkingu depozytowego w przyp. art. 130a i wskazuje lokalizację parkingu

- wskazuje lokalizację parkingu w przyp. art. 50a.

Za odholowanie pojazdu z mocy art. 50a, jego właściciel ponosi jedynie koszty administracyjne na rzecz Zarządu Dróg Miejskich, natomiast jeżeli dyspozycja wywozu nastąpi w związku z wykroczeniem z art. 130a, to oprócz ewentualnego mandatu karnego, musi liczyć się z kilkusetzłotową opłatą za odholowanie oraz dodatkową za każdy dzień przechowania pojazdu na terenie parkingu depozytowego wskazanego przez starostę powiatowego.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Pozostałe publikacje w tej serii: