
Koncert Solo na Szelągu vol. 70 - Noums Dembele
Kontynuacja cyklu Solo na Szelągu. Jako pierwszy w tym roku zagra Noums Dembele. To już 70 koncert w Ogrodzie! Dziękujemy że jesteście z nami
Noums Dembele jest muzykiem, multiinstrumentalistą, grającym muzykę Mandingo z Afryki Zachodniej. Urodził się w Djibasso w północno-zachodnim Burkina Faso. Od 2018 r. mieszka w Warszawie. Gra głównie na korze - typowej zachodnioafrykańskiej harfie, instrumencie silnie związanym z tradycją Mandinka. Gra także na n'goni, jak i balafonie.
Pochodzi z rodziny Griotów ("niosących tradycję"), z pokolenia na pokolenie przekazujących ustnie tradycyjną poezję i muzykę. Noums jest samoukiem, który doskonalił przez lata swój warsztat, robiąc postęp zarówno w komponowaniu własnych utworów, jak i grając na różnych tradycyjnych instrumentach, sławiąc muzykę Mandingo. Sam jest także poetą i kompozytorem, gdyż dotychczasowe doświadczenie życiowe nauczyło go, że muzyka emituje pozytywne wibracje, które kojąco działają na odbiorców, dając im "muzyczną ekstazę".
Jego celem jako młodego Griota jest dzielenie się talentem i zdobytą wiedzą ze wszystkimi oraz przekazywanie radości, jaką sam doświadcza dzięki muzyce. Wykorzystując muzykę, Noums Dembele pragnie uwrażliwić wszystkich odbiorców na świecie, niosąc im przekaz radości i pokoju.
Jego marzeniem jest stworzenie Akademii Muzycznej w Burkina Faso, która da możliwość każdemu, kto będzie chciał uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach, takich jak kora, balafon, n'goni, oraz śpiewu.
Jako kompozytor i wykonawca tradycyjnej zachodnioafrykańskiej muzyki, Noums Dembele chciałby także promować tradycyjne rękodzieło w Burkina Faso, umożliwiając jego obywatelom wytwarzanie toreb i pokrowców na różnego rodzaju instrumenty w warsztatach szwalniczych.
Jego przygoda z Polską zaczęła się wraz z zaproszeniem go w 2009 r. na organizowany w Warszawie Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Ponownie zawitał do Polski w 2010 r. i grał z Marią Pomianowską - dyrektorką Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, kompozytorką, wykonawczynią i nauczycielką muzyki. W 2011 r. w Muzeum Bajek w Warszawie został również zaproszony do udziału w koncercie. Podobnie w 2015 r., gdzie występował na festiwalu kultur.
Od 2018 r. Noums Dembele rozwija współpracę na różnych płaszczyznach muzycznych, grając z kilkoma zespołami, jak Faso Tamala (zespół afrykańskiej muzyki Mandingo), Hizbut Jamm (etniczny projekt Rafała Rogińskiego), z Marią Pomianowską i Przyjaciółmi (wielokulturowy projekt stworzony przez nią), KANU (duet stworzony z nauczycielką muzyki - Kasią Kamer). Ponadto gra w zespole Moribaya - polskiej grupie grającej tradycyjną zachodnioafrykańską muzykę, a także w Trio Batik - zespole założonym przez francuskiego muzyka Sébastiena Beliah. Noums Dembele miał też okazję dawać koncerty w Estonii w 2020 r. oraz na festiwalu "Orient & Occident". W 2022 r. brał udział w promującym afrykańską kinematografię festiwalu Afrokamera oraz Festiwalu Jazz i Literatura.
Wstęp wolny.
- Wydarzenie bez barier: brak informacji
