Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Muza

28.09 – 30.12.2007

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to program o sześcioletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów.

Idea programu...
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

Kino artystyczne...
Kino artystyczne, kino traktujące widza poważnie, jako osobę inteligentną, obdarzoną wrażliwością, poszukującą w kinie prawdziwych przeżyć, jest dziś w świecie filmu przestrzenią coraz bardziej niszową, marginalizowaną. Młodzi ludzie nie powinni "ruszać w świat" nieprzygotowani do samodzielnej oceny takiego poglądu na sztukę filmową, jaki prezentują multipleksy, wielkie wytwórnie i kampanie reklamowe.
Edukacja filmowa w kinach studyjnych, kinach posiadających swój własny charakter, prowadzonych przez ludzi zafascynowanych filmem i traktujących go jako sztukę a nie rozrywkę, jest naszym zdaniem bardzo ważnym elementem przeciwstawiania się postępującej komercjalizacji sfery kultury. Zapisując swoich podopiecznych do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, dacie im Państwo szansę na poznanie wartościowego kina a może rozbudzicie w nich miłość do filmu artystycznego. Filmu, który stawia przed widzem pytania i prowokuje go do przemyśleń.

Wyjście z klasą do kina nie jest czasem straconym...
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są inicjatywą, starającą się przełamać szkolny stereotyp "wychodzenia do kina" jako czasu wolnego od zajęć, czyli z punktu widzenia programu szkolnego - czasu straconego. Kadrze pedagogicznej coraz trudniej znaleźć czas na wyjścia z uczniami poza teren szkoły z powodu zbyt napiętego programu. W wielu szkołach takie wyjścia zdarzają się jedynie raz na semestr! Z perspektywy kształtowania młodych, świadomych odbiorców kultury wydaje się, że taką tendencję w systemie edukacji należy jak najszybciej przełamać.

Nasze spotkania dla szkół podstawowych
Spotkania dla szkół podstawowych to oprócz projekcji interaktywne przedstawienia aktorskie, zapraszani goście oraz warsztaty plastyczne, które są formą komentarza do oglądanych przez dzieci filmów. Warsztaty palstyczne odbywają się po seansach w budynku Muzeum Narodowego.

Nasze spotkania dla gimnazjów i liceów
Pokazy dla gimnazjów i liceów to prelekcje multimedialne, spotkania z filmoznawcami, krytykami filmowymi i twórcami. Do filmów pokazywanych gimnazjalistom i licealistom filmoznawcy i nauczyciele opracowali na nasze zamówienie materiały dydaktyczne (każdy z nich zawiera informacje o filmie i scenariusz lekcji).
Po spotkaniach - wzorem Dyskusyjnych Klubów Filmowych - prowadzimy dyskusje "dla chętnych".

KONTAKT: Anna Litewka
kino Muza Poznań
anna.litewka@gutekfilm.pl
tel. 061 852 34 03
tel. kom. +48 500 063 931 http://www.muza@gutekfilm.pl/

Zobacz www.poznan.pl/mim/public/oswiata/news.html?co=print&id=22266&instance=1014&lang=pl