foto

"Biały ptak z czarnym znamieniem", reż. Jurij Ilienko, ZSRR 1971, 99'. Prelekcja: Piotr Buśko.

Jurij Ilienko zyskał sławę jako operator filmowego arcydzieła pt. "Cienie zapomnianych przodków" (1964) w reżyserii Siergieja Paradżanowa. Balladowa poetyka tego utworu zapoczątkowała reżyserską twórczość Iljenki. Jako wybitny przedstawiciel ukraińskiej szkoły filmowej Iljenko uprawiał twórczość w duchu tradycji A. Dowżenki, sięgając po wątki baśniowe i ludową symbolikę, co pozwalało mu w metaforycznym ujęciu ukazywać dramatyczne losy Ukrainy.

"Biały ptak" to poetycka, imponująca bogactwem plastycznym ballada o tragicznie powikłanych losach wielodzietnej, biednej rodziny chłopskiej. Akcja filmu toczy się w latach 1939-1946 na Bukowinie. Ojciec z najstarszymi synami muzykuje na wiejskich uroczystościach. Pewnego dnia orkiestra Zwonarów rozpada się. Bracia zostają sprzedani na jarmarku bogatym gospodarzom. Najmłodszy Georgij trafia na służbę do miejscowego popa Mirona, w którego córce Danie są zakochani jego starsi bracia. Ona darzy względami wszystkich trzech i nie wie którego wybrać. Losy głównych bohaterów przeplatają się z burzliwymi losami Ukrainy. Przedstawione na ekranie historie, przypominają swoją konstrukcją przypowieści ludowe. Każda z nich ma głębokie przesłanie, a przy okazji ukazuje piękno ukraińskiego folkloru.

Paradżanow tak ocenił dzieło swego ucznia: " Biały ptak to film - epopeja, to karpacka rapsodia. Iljenko eksploduje talentem, konstrukcja i kompozycja filmu ugina się pod naporem plastycznego, zmysłowego ładunku, jaki wypełnia każdy kadr". Film Iljenki został nagrodzony Złotym Medalem na  festiwalu w Moskwie w 1971 roku.

Sala Wielka, karnet miesięczny: 20 zł

Zobacz www.zamek.poznan.pl