as

Nacjonalizm, język nienawiści, frustracja społeczna i ekonomiczna, ksenofobia, rasizm, łamanie praw człowieka, autorytaryzm, propaganda czy cenzura - to wszystko prowadzi do czarnej wizji Europy, kontynentu pogrążonego w chaosie prawicowej ideologii. Mamy problem z uchodźcami, chociaż tak naprawdę nie mamy uchodźców, istnieją w sferze naszych wyobrażeń i domysłów.

O tym opowiada spektakl "Rozmowy uchodźców" w ramach projektu "TUMULT! Teatr w muzeum". Premiera już 30 listopada w Collegium Da Vinci w Poznaniu.

Przedstawienie rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.

Ofiarą tych manipulacji jest dziś uchodźca - postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach i oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie.

Spektakl opowiada o Europie pogrążonej konfliktami i kryzysami (społecznymi, uchodźczymi, politycznymi). Aktorzy przedstawią wizję Starego Kontynentu pogrążonego przez rozpad wspólnoty, a szczególnie Unii Europejskiej. Opowiedzą o zauważalnej dziś społecznej potrzebie powrotu do państw narodowych przejmowanych dziś przez skrajną prawicę.

Jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? Jak wykorzystywane są media, jak nami manipulują? Jak społeczeństwo zmienia się pod ich wpływem? Temu właśnie przyjrzą się twórcy "Rozmów uchodźców", którzy wedle zalecenia Brechta, pragną spojrzeć na spektakl europejskiej polityki jak na mecz bokserski, w którym widz zna reguły widowiska. Pomogą w tym songi zaczerpnięte z Brechta i teatru epickiego, filmy kina apokaliptycznego, animacje, a nawet gry komputerowe.

  • Reżyseria: Andrzej Pakuła
  • Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Piotr Ligienza, Michał Podsiadło

Wstęp wolny: obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) od 22 listopada.

_
oprac.LT

Bilety dostępne w: