okładka książki

Spotkanie autorskie z Joanną Winnicką Gburek

2017-02-24 ( piątek )
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

Spotkanie autorskie z Joanną Winnicką Gburek, autorką książki Krytyka - etyka - sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej

Spotkanie poprowadzi:

Karolina Staszak, redaktor naczelna miesięcznika o sztuce Arteon

"Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka - co nie jest częste - stara się łączyć refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania. W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest również dlatego, że porusza temat, który nie jest chętnie poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce. Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi, a także uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury".

prof. Zofia Rosińska

Joanna Winnicka-Gburek - pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej i filozofii kultury. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się głównie na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem "Estetyka i Krytyka". Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego. 

Zobacz www.arsenal.art.pl